Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przedwzmacniacz o ultraniskich zniekształceniach, część 2

Article Image
Elmax
W zeszłym miesiącu (EdW 11/2022) przedstawiliśmy nasz najnowocześniejszy przedwzmacniacz stereofoniczny. Oprócz niemal niemierzalnych szumów i zniekształceń (typowo 0,0003% THD+N!), ma on zdalną regulację głośności, wybór wejścia i wyciszenie oraz – na panelu przednim – pokrętła regulacji tonów niskich i wysokich. Teraz zbudujmy płytki wyboru wejść i zasilacz.

Schematy ideowe opcjonalnych płytek: wyboru wejścia oraz płytki przycisków na panelu przednim zostały pokazane w zeszłym miesiącu na rysunkach 8 i 9.

W tamtym artykule wymieniliśmy również części potrzebne do zmontowania tych dwóch płytek. Nie musisz budować żadnej z tych płytek, jeśli używasz tylko jednego zestawu wejść stereo.

W takim przypadku podłączysz gniazda wejściowe montowane w obudowie bezpośrednio do CON1 i CON2 na głównej płytce przedwzmacniacza.

Jeśli potrzebujesz tylko funkcji zdalnego sterowania i zdalnego wyboru wejść, ale nie chcesz przycisków/wskaźników wejść na panelu przednim, możesz zbudować płytkę selektora wejść, ale nie potrzebujesz montować płytki przycisków na panelu przednim.

Możesz wtedy używać pilota do wyboru pomiędzy trzema wejściami, chociaż nie będzie sygnalizacji wybranego wejścia – będziesz musiał zapamiętać swój ostatni wybór.

Nawiasem mówiąc, nie wymienialiśmy teraz ponownie wszystkich funkcji i parametrów – zapoznaj się z nimi oraz z wykresami charakterystyk w wydaniu listopadowym EdW. Zgodzisz się chyba, że jest to znakomity projekt!

Budowa selektora wejść

Płytka wyboru wejścia jest łatwa w montażu. Jest ona zbudowana na dwustronnej płytce drukowanej o wymiarach 110×85 mm oznaczonej kodem 01111112.

Zacznij od zamontowania rezystorów w miejscach pokazanych na rysunku. Opublikowaliśmy kody rezystorów w zeszłym miesiącu, ale zawsze najlepiej jest sprawdzić ich wartości za pomocą DMM ustawionego na pomiar rezystancji, aby upewnić się, że trafią we właściwe miejsca.

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Przedwzmacniacz o ultraniskich zniekształceniach, zdalna regulacja głośności, regulacja tonów niskich i wysokich
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"