Zaprezentowana konstrukcja to kompaktowy odbiornik radia internetowego bazującego na niedrogim mikrokontrolerze ESP32 sprzęgniętym z przetwornikiem cyfrowo-analogowym. System ten, mimo pewnego minimalizmu, ma wszystko, co potrzebne do odtwarzania internetowego radia. MWR (Mini Web Radio) to proste radio internetowe, które zaprogramowane jest do odtwarzania pojedynczej stacji, można ją zmieniać w specjalnym panelu konfiguracyjnym. Konstrukcja jest zasilana bateryjnie, ma regulację głośności i gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm. Moduł zamknięty jest w obudowie wykonanej w technologii druku 3D. Pierwotnie radio zaprojektowane było jako projekt charytatywny.
Potrzebne elementy
Trzy kluczowe elementy omawianego radia to moduł z mikrokontrolerem ESP32, moduł z przetwornikiem DAC MAX98357A oraz bateria litowo-jonowa, która jest źródłem energii do zasilania urządzenia. Autor przygotował listę elementów elektronicznych i innych komponentów potrzebnych do zbudowania urządzenia. Obejmuje ona nie tylko moduły elektroniczne, ale także elementy dyskretne, elementy mechaniczne:
- moduł WeMos Lolin32 Lite (można zastąpić dowolnym innym modułem z ESP32, jednak wtedy należy odpowiednio skorygować połączenia z wyprowadzeniami modułu),
- moduł MAX98357A I²S DAC ze wzmacniaczem,
- liniowy potencjometr 10 kΩ z wbudowanym przełącznikiem SPST,
- oporniki 2×47 kΩ, 2×330 Ω o standardowej mocy 0,25 W,
- dwie diody LED 3 mm,
- uchwyt na ogniwo 18650,
- dwie śruby M1,7×5 mm z łbem kopułkowym i jedna śruba M2×5 mm z łbem płaskim,
- elementy z druku 3D (obudowa, panel przedni i pokrętło głośności),
- przewody do połączenia modułów oraz koszulki termokurczliwe do ich zabezpieczenia.
Oprócz tego potrzebne będą pewne podstawowe narzędzia, które powinny być dostępne w warsztacie każdego elektronika:
- lutownica,
- obcinaczki do przewodów i narzędzie do zdejmowania izolacji,
- pistolet na klej na ciepło.
Zasada działania
MWR dołącza się do zdefiniowanej sieci Wi-Fi i wtedy tworzy połączenie ze zdalnym serwerem radia internetowego. Układ odbiera i dekoduje strumień audio, a następnie wysyła go poprzez interfejs I²S do przetwornika cyfrowo-analogowego, który konwertuje dane cyfrowe na analogowy sygnał i podaje go na wzmacniacz, dzięki czemu do systemu można podłączyć niewielki głośnik, znajdujący się w radiu.
Urządzenie ma wbudowany panel konfiguracyjny dostępny przez przeglądarkę internetową, który umożliwia zdefiniowanie nazwy hosta, poświadczeń sieci bezprzewodowej i adresu URL odtwarzania. Aby włączyć tryb konfiguracji, należy wyłączyć urządzenie, otworzyć panel czołowy i założyć zworkę na wyprowadzenia13 i 15. W takim stanie uruchamiamy radio i łączymy się z siecią o nazwie MWR-WIFI-SETUP. Możemy teraz usunąć zworkę, a pozostając w tej sieci, w oknie przeglądarki wpisujemy adres strony internetowej jako adres IP – 192.168.1.1. Pojawi się panel, w którym można wprowadzić wszystkie szczegóły konfiguracji i finalnie nacisnąć przycisk Zapisz. Po zapisaniu urządzenie automatycznie uruchomi się ponownie, zacznie działać w trybie radia i rozpocznie odtwarzanie.