Układ i działanie
Prototyp wykonany przez autora pokazany jest na fotografii powyżej, a schemat układu na rysunku 1.
Jak widać na rysunku 2, piny 3 i 12 układu scalonego IC1 (TA8207K) są podłączone do zacisku +12 V akumulatora. Piny 6 i 7 tego układu służą odpowiednio do podłączenia lewego i prawego wejścia audio. Do każdego wejścia wzmacniacza można podłączyć 100-kiloomowy potencjometr do regulacji głośności (nie pokazany na rysunku 1).
Głośniki LS1 i LS2 są podłączone do pinów 2 i 10 układu IC1 poprzez kondensatory elektrolityczne C8 i C9. Kondensator elektrolityczny C10 podłączony pomiędzy +12 V a masą pełni rolę filtra szumów w napięciu zasilającym.
Budowa i testowanie
Wzmacniacz można zmontować na płytce uniwersalnej o wymiarach 5 cm×6,5 cm, lub na płytce drukowanej, której układ pokazano na rysunku 2, a rozmieszczenie elementów na rysunku 3.
Układ scalony TA8207K, który może być umieszczony pionowo na płytce uniwersalnej lub PCB, będzie potrzebował radiatora, aby zapobiec uszkodzeniu układu scalonego z powodu przegrzania, które może wystąpić podczas pracy. Jako radiatora można użyć małego kawałka blachy aluminiowej.
Na płytce drukowanej lub uniwersalnej można przylutować dwa 2-stykowe złącza (nie pokazane na rysunku 2) dla prawego i lewego głośnika. Przylutuj na płytce 3-pinowe złącze dla sygnałów wejściowych i małe 2-pinowe złącze dla zasilania.
Po zmontowaniu układu, podłącz wejście audio z twojego źródła (odtwarzacz MP3, komputer, telefon komórkowy, itp.) przez CON2 i dwa głośniki przez LS1 i LS2. Podłącz baterię 12 V do złącza CON1.
Kalibracja i regulacja
Do kalibracji i regulacji można użyć generatora sygnału. Jeśli nie posiadasz generatora sygnału, możesz użyć małego metalowego śrubokręta do testowania.
Aby przeprowadzić test, podłącz akumulator 12 V i dwa głośniki do wzmacniacza. Podnieś śrubokręt i delikatnie dotknij nim któregoś z wejść na 3-pinowym złączu (CON2); powinieneś usłyszeć brzęczący dźwięk dochodzący z głośników.
Jeśli posiadasz generator sygnału, możesz przełączyć go na częstotliwość 1 kHz i dotknąć jego sondą kolejno lewego i prawego wejścia wzmacniacza. Powinieneś usłyszeć wzmocniony dźwięk z głośników.
Teraz możesz podłączyć wyjście audio swojego źródła sygnału do CON2 i cieszyć się bezszumową, wzmocnioną muzyką.
Ten artykuł ukazał się w numerze March 2021 EFY Express Issue.