Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty wzmacniacz stereo 5W dla muzyki wolnej od szumów

Article Image
Elmax
Ten prosty stereofoniczny wzmacniacz audio jest oparty na 12-pinowym układzie scalonym TA8207K, który jest niedrogi i łatwo dostępny. Dodatkowo, wymaga tylko kilku rezystorów oraz kondensatorów elektrolitycznych i ceramicznych. Można uzyskać moc wyjściową około 4,6 W dla każdego (lewego i prawego) kanału przy użyciu zasilania 12 V DC.

Układ i działanie

Prototyp wykonany przez autora pokazany jest na fotografii powyżej, a schemat układu na rysunku 1.

Rysunek 1. Schemat ideowy stereofonicznego wzmacniacza audio

Jak widać na rysunku 2, piny 3 i 12 układu scalonego IC1 (TA8207K) są podłączone do zacisku +12 V akumulatora. Piny 6 i 7 tego układu służą odpowiednio do podłączenia lewego i prawego wejścia audio. Do każdego wejścia wzmacniacza można podłączyć 100-kiloomowy potencjometr do regulacji głośności (nie pokazany na rysunku 1).

Głośniki LS1 i LS2 są podłączone do pinów 2 i 10 układu IC1 poprzez kondensatory elektrolityczne C8 i C9. Kondensator elektrolityczny C10 podłączony pomiędzy +12 V a masą pełni rolę filtra szumów w napięciu zasilającym.

Budowa i testowanie

Wzmacniacz można zmontować na płytce uniwersalnej o wymiarach 5 cm×6,5 cm, lub na płytce drukowanej, której układ pokazano na rysunku 2, a rozmieszczenie elementów na rysunku 3.

Układ scalony TA8207K, który może być umieszczony pionowo na płytce uniwersalnej lub PCB, będzie potrzebował radiatora, aby zapobiec uszkodzeniu układu scalonego z powodu przegrzania, które może wystąpić podczas pracy. Jako radiatora można użyć małego kawałka blachy aluminiowej.

Rysunek 2. Układ płytki drukowanej wzmacniacza
Rysunek 3. Układ elementów na płytce drukowanej

Na płytce drukowanej lub uniwersalnej można przylutować dwa 2-stykowe złącza (nie pokazane na rysunku 2) dla prawego i lewego głośnika. Przylutuj na płytce 3-pinowe złącze dla sygnałów wejściowych i małe 2-pinowe złącze dla zasilania.

Po zmontowaniu układu, podłącz wejście audio z twojego źródła (odtwarzacz MP3, komputer, telefon komórkowy, itp.) przez CON2 i dwa głośniki przez LS1 i LS2. Podłącz baterię 12 V do złącza CON1.

Kalibracja i regulacja

Do kalibracji i regulacji można użyć generatora sygnału. Jeśli nie posiadasz generatora sygnału, możesz użyć małego metalowego śrubokręta do testowania.

Aby przeprowadzić test, podłącz akumulator 12 V i dwa głośniki do wzmacniacza. Podnieś śrubokręt i delikatnie dotknij nim któregoś z wejść na 3-pinowym złączu (CON2); powinieneś usłyszeć brzęczący dźwięk dochodzący z głośników.

Jeśli posiadasz generator sygnału, możesz przełączyć go na częstotliwość 1 kHz i dotknąć jego sondą kolejno lewego i prawego wejścia wzmacniacza. Powinieneś usłyszeć wzmocniony dźwięk z głośników.

Teraz możesz podłączyć wyjście audio swojego źródła sygnału do CON2 i cieszyć się bezszumową, wzmocnioną muzyką.

Ten artykuł ukazał się w numerze March 2021 EFY Express Issue.

Do pobrania
Download icon Prosty wzmacniacz stereo 5W dla muzyki wolnej od szumów - schemat montażowy i PCB

Artykuł Simple 5W Stereo Amplifier For Noise-Free Music opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicsforu.com.

Firma:
Tematyka materiału: TA8207K, Wzmacniacz mocy
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"