Systemy podlewania roślin. Systemy automatyzujące nawadnianie sprawdzają się nie tylko w rolnictwie, ale również w miastach, w szczególności w parkach i skwerach upiększających ścieżki spacerowe. Automatyczny nadzór oszczędza wodę, jak również zapobiega zbyt obfitemu nawadnianiu, które jest równie szkodliwe dla roślin jak nadmierna susza. W tych systemach kontrola z wykorzystaniem detektora opadów polega na wyłączeniu nawadniania sztucznego w okresach i porach deszczowych.
Automatyczne zamykanie okien. W tego typu zastosowaniach czujnik opadów atmosferycznych jest zintegrowany z innymi systemami inteligentnego domu. W szczególności potrafi uruchomić siłowniki potrafiące domknąć okna i wywietrzniki gdy deszcz jest zbyt intensywny. Taka automatyka zwiększa bezpieczeństwo i komfort dla domowników podczas ich nieobecności.
Monitorowanie opadów atmosferycznych. Tego typu systemy wykorzystywane są w meteorologii i hydrologii do monitorowania i rejestrowania danych dotyczących opadów. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla prognozowania pogody, przewidywania powodzi i zarządzania zasobami wodnymi.
Planowanie imprez plenerowych. W przypadku imprez takich jak wesela, koncerty czy mecze sportowe na otwartym powietrzu, pożądane są informacje nie tylko o aktualnych opadach, lecz przede wszystkim o krótkoterminowej prognozie na najbliższe godziny. Inteligentne systemy monitorujące wilgotność powietrza i opady w najbliższej okolicy, są w stanie dostarczyć takich informacji i prognozować ilość opadów z wystarczająco dużym prawdopodobieństwem sprawdzalności. Dostarczają cenne informacje i/lub ostrzeżenia dla organizatorów tego typu imprez plenerowych.
Alarm w pojeździe. W niektórych przypadkach alarmy deszczowe mogą być instalowane w pojazdach, aby zapewnić kierowcom informacje o intensywności opadów w czasie rzeczywistym. Może to być przydatne przy podejmowaniu decyzji dotyczących dalszych podróży i równocześnie zwiększeniu bezpieczeństwa w tym zakresie.
Ogrodnictwo. Ogrodnicy używają sensorów deszczowych do śledzenia opadów i potrzeb w zakresie podlewania. Można skonfigurować zautomatyzowane systemy nawadniania, które są uruchamiane na podstawie danych z alarmu deszczowego.
Wykrywanie nieszczelności pokryć dachowych i zadaszeń. Alarmy tego typu mogą być instalowane na poddaszach w celu wykrywania nieszczelności dachu. Jeśli woda przedostanie się na poddasze, alarm może powiadomić właścicieli domów o problemie.
Ochrona środowiska w zakresie oszczędności wody. Alarmy i systemy monitorujące naturalne opady deszczu mogą sygnalizować zalecenia do zakręcania kranów, zraszaczy i innych urządzeń zużywających wodę.
Konserwacja basenów i innych zbiorników wody. Alarmy deszczowe mogą pomóc w zarządzaniu poziomem wody w tego typu zbiornikach. Podczas naturalnych opadów atmosferycznych można zaprogramować automatyczne spuszczanie nadmiaru wody z basenu aby zapobiec przelaniu.
Cele edukacyjne. Alarmy deszczowe bywają wykorzystywane w placówkach edukacyjnych do nauczania uczniów o pojęciach związanych z wodą i klimatem, takich jak pomiary opadów i gromadzenie danych w tym zakresie.
Użyteczność alarmu deszczowego będącego tematem bieżącego odcinka DIY zależy od jego konkretnego zastosowania i sposobu w jaki jest on zintegrowany z innymi systemami i procesami. Nasz układ jest względnie prosty i może podlegać dalszej rozbudowie.