Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kwestia symetrii, część 2

Article Image
W zeszłym miesiącu przyjrzeliśmy się podstawowym ideom przyświecającym przewodom symetrycznym do przedwzmacniaczy mikrofonowych, w tym złączom XLR i odpowiednim odmianom kabli. W tym miesiącu przejdziemy przez procedurę ich faktycznego tworzenia.

Tworzenie własnych kabli – dlaczego warto to robić?

Można by się zastanawiać, dlaczego warto poświęcać czas na samodzielne wykonanie kabli, skoro można je po prostu kupić. Po pierwsze, zyskujesz satysfakcję, wiedzę i samowystarczalność, wynikające z samodzielnego tworzenia i naprawiania sprzętu. Po drugie, możesz stworzyć kabel naprawdę wysokiej jakości, który będzie trwały. Na przykład, stosując odpowiednie lutowie ołowiowe 60/40, które nie pęka. W Wielkiej Brytanii wszystkie dostępne na rynku kable musiały zostać wykonane przy użyciu bezołowiowego lutu na bazie cyny, który nie jest tak trwały. Wreszcie, chociaż dostępne są gotowe kable mikrofonowe Star Quad, ich cena wynosi około 25 funtów – samodzielnie można je wykonać znacznie taniej.

Zdejmowanie izolacji

Najlepiej zdejmować izolację z przewodów za pomocą dedykowanego narzędzia, takiego jak AB Mk 1, które umożliwia pracę z krótkimi przewodami bez nadmiernego ciągnięcia.

Grubą zewnętrzną powłokę lub płaszcz kabla można zwykle „nacinać” za pomocą cążek bocznych. Sztuka polega na tym, aby nie ciąć zbyt głęboko. Jeśli oplot lub wewnętrzne przewody zostaną nacięte, trzeba je odciąć i zacząć od nowa. Należy naciąć około 80% grubości powłoki a następnie delikatnie pociągnąć kabel, aż pozostała nieodcięta część pęknie. Pomocne może być również odciąganie osłony na zewnątrz podczas nacinania kabla. Te techniki wymagają praktyki i mogą pozostawić nieestetyczną, poszarpaną krawędź. Alternatywnie, można użyć nożyków do tapet lub skalpeli, które – przy odpowiedniej wprawie – mogą dać lepsze rezultaty. Osobiście jednak nie przepadam za tym podejściem, ponieważ elektronika ociekająca krwią jest raczej niesmaczna. Dostępne są profesjonalne narzędzia do zdejmowania izolacji z przewodów koncentrycznych, które mogą dawać lepszy rezultat, ale nie wszystkie z nich działają tak, jak powinny. Każdy inżynier ma szufladę pełną narzędzi kupionych, a następnie w niej porzuconych. Moja szuflada wydaje się zawierać więcej bezużytecznych cążek, i szczypiec do gięcia przewodów niż jakichkolwiek innych narzędzi. Istnieje niedrogie narzędzie z niebieskim plastikowym ostrzem ściskającym, które może dać dobre rezultaty do okazjonalnego użytku. Osobiście używam narzędzia z obrotowym ostrzem MK02. Należy ustawić głębokość ostrza, wcisnąć je w izolację, a następnie obrócić, aby wykonać cięcie. Potem należy nacisnąć przycisk, aby obrócić ostrze o 90 stopni i wykonać nacięcie wzdłuż osłony podczas jej zdejmowania. Warto się w nie zaopatrzyć, jeśli często pracujesz z przewodami.

Problemy z zębami

Nie używaj zębów do ściągania izolacji! Musiałem wydać u dentysty 3000 funtów na naprawę mostków, a mój przyjaciel został porażony prądem tak mocno, że uderzył ciałem o szafkę. Szafka do dziś ma ogromne wgniecenie. Żartuję sobie, że jeśli kiedykolwiek będę potrzebował protezy, zafunduję sobie izolowany, wielozakresowy tytanowy zestaw do zdejmowania izolacji, na wzór „Szczęk” z filmów o Jamesie Bondzie.

Pamiętaj o obudowie i koszulkach 

Nie ma nic bardziej irytującego podczas tworzenia kabli niż wykonanie pięknego lutu i zorientowanie się, że zapomniałeś najpierw włożyć na kabel obudowę wtyku lub wsunąć na lutowaną żyłę koszulkę termokurczliwą. Niestety, wciąż zdarza mi się to od czasu do czasu.

Cynowanie

Zawsze warto jest skręcić i ocynować przewody przed lutowaniem. Wysokiej jakości kable mają cynowane przewody, które mają srebrzysty wygląd. Tańsze kable nie są cynowane i mają charakterystyczny pomarańczowy kolor gołej miedzi. Takie kable należy koniecznie najpierw pocynować. Skręcanie i cynowanie przed lutowaniem pozwala zapobiec wystawaniu pojedynczych drobnych żyłek składających się na cały rdzeń, które mogą powodować losowe trzaski i inne zakłócenia podczas pracy z takim kablem. Po cynowaniu zawsze należy przyciąć przewody na odpowiednią długość, aby umożliwić prawidłowe zaizolowanie wykonanych lutów.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: tworzenie własnych kabli audio, przewody symetryczne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
wrzesień 2024
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"