Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

PE Mini-monitorowa zwrotnica dla przetworników Wavecor, część 2

Article Image
Spędziliśmy trochę czasu na analizowaniu parametrów głośników i konstrukcji zwrotnic i jesteśmy prawie w punkcie, w którym możemy zbudować kompletny głośnik, ale najpierw musimy ukończyć naszą nową zwrotnicę. (Red. W tym artykule terminy głośnik i kolumna głośnikowa są synonimami.)

Układ podstawowy

W artykule z zeszłego miesiąca doszliśmy do układu pokazanego na rysunku 16. Nie jest to ostateczny projekt zwrotnicy, ale jest to zadowalający fundament, na którym można budować.

Zauważyłem, że jest trochę garbów na charakterystyce częstotliwościowej imoedancji i co bardziej niepokojące, dołek (przy 2 kHz) poniżej 8 Ω. Ważne jest, aby podczas projektowania zwrotnic kontrolować krzywą impedancji. Projektant kolumn nie powinien utrudniać życia projektantowi wzmacniacza poprzez niskie spadki i bardzo szybkie (reaktywne) zmiany impedancji. Ten problem został rozwiązany przez dodanie rezystora tłumiącego 56 Ω (R9) równolegle do kondensatora C2a filtra dolnoprzepustowego. Oczywiście nie chcemy, aby 14% naszej cennej mocy basu było marnowane w tym rezystorze, który jest w rzeczywistości równoległy do jednostki basowej. 

Ponieważ działanie rezystora tłumiącego R9 jest potrzebne tylko w okolicach 2 kHz, to szeregowo z tym rezystorem włączono kondensator bas-bloker 10 µF (C2b). Kondensator ten nie musi mieć niskiego ESR, więc można zastosować tani elektrolit bipolarny, jeśli ktoś jest oszczędny.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Głośnik wysokotonowy, sekcja akustycznego mostka Butterwortha, Końcowy obwód zwrotnicy, Końcowa odpowiedź częstotliwościowa, Bardziej miękkie tony wysokie, Tłumienie szczytu, Autotransformator
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
marzec 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"