Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Projektowanie mini monitorów Hi-Fi, część 1

Article Image
Brytyjska branża audio ma długie tradycje w tworzeniu małych, lecz dobrej jakości głośników Hi-Fi, zwanych mini monitorami. Ich koncepcja wywodzi się z BBC, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku prowadziła pionierskie badania i prace nad systemami głośnikowymi. W ich rezultacie powstał dwudrożny, małych wymiarów zestaw głośnikowy przeznaczony do użytku w wozach nadawczych i studiach radiowych, znany jako „LS3/5A”. Ten właśnie wypróbowany i sprawdzony model jest inspiracją niniejszej serii artykułów.

W tym miesiącu zaczniemy od krótkiego tła historycznego opisującego kulisy powstania zestawu LS3/5A i przeprowadzimy techniczne rozważania nad procesem projektowania głośników (co zaskakujące, dokumenty powstałe w wyniku tej finansowanej przez płatników pracy są dostępne do pobrania ze strony internetowej BBC. Jest to obowiązkowa lektura da każdego aspirującego projektanta głośników.

Obecnie BBC znacznie ograniczyło prace badawcze i zadowala się wykorzystywaniem technologii konsumenckich, takich jak Skype czy głośniki komercyjne). W przeciwieństwie do większości elektroniki użytkowej, głośniki są nadal dość drogie, mimo że w niektórych obszarach parametry dźwięku nawet się pogorszyły. Nie wiem, co jest przyczyną, ale wygląda na to, iż dobre głośniki kupują teraz tylko elitarne kręgi entuzjastów Hi-Fi i profesjonalistów zajmujących się dźwiękiem. Solidne, drewniane głośniki zdobiące salony w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku zostały zastąpione przez plastikową tandetę. W ciągu najbliższych kilku miesięcy pokażę, jak wykonać własne głośniki i nadać im nieco niższy poziom koloryzacji, jaki wykazywały starsze konstrukcje BBC i KEF.

Do zbudowania będzie sześć wariantów, z których większość będzie hołdem dla BBC LS3/5A – patrz ramka obok. Nietypowa nazwa LS3/5A wywodzi się z konwencji BBC. Oznaczenie „LS3” oznacza, że był to model przeznaczony (głównie) do wozów transmisyjnych, natomiast „LS5” był używany jako monitory studyjne. Cyfra po ukośniku określa numer modelu (5), a ostatnia litera oznacz wersję specyfikacji, która była tylko jedna – stąd też „A”. Niecodzienną specyfiką modelu LS3/5A jest fakt, iż od 1975 roku BBC licencjonowało produkcję niewielkiej liczbie firm brytyjskich, ponieważ samo nie było zainteresowane produkcją głośników.

Rysunek 1. LS3/5A produkowany obecnie przez firmę Rogers
Rysunek 1. LS3/5A produkowany obecnie przez firmę Rogers

Współczesne wcielenie oryginalnych LS3/5A firmy Rogers pokazano na rysunku 1, natomiast rysunki 2a i 2b przedstawiają reklamy starszych mini monitorów z lat 60., Maxim firmy Goodmans i Ditton 10 firmy Celestion. Wyjątkowe, okrągłe głośniki JR 149s (rysunek 3), jak również inspirowane modelem LS3/5A głośniki Proacs, Spendors i Harbeth HL-P3 osiągają obecnie wysokie ceny na eBayu. Produkowane przez firmę Rogers modele LS3/5A były w powszechnej opinii uznawane za najlepsze a ostatnio pojawiły się ponownie wyposażone w chińskie wersje kultowych głośników KEF. Ich cena wynosi około 2800 funtów, co sprawia, że z punktu widzenia inżynierskiego stają się czymś w rodzaju zegarków Rolexa. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: mini monitory Hi-Fi, prawo Moore’a, LS3/5A, Rogers, Maxim, Butterworth, Copydex, Aquaseal No.5, MDF, rezonans Helmholtza, Dudley Harwood, Baxandall, Plastiflex, Goodmans, Ditton 10, Kef T27, Celestion, Proacs, Spendors, Harbeth HL-P3, B110A, BBC, KEF, Neutrix Audiograph, Jim Rogers JR149, Acoustic Research AR7, Meridian M2, Audax, Celestion G12, Plastiflex P1200, Bostik 4141, Falcon, Spendor, ATC
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
czerwiec 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"