Bank energii to urządzenie zawierające ogniwa litowo-jonowe, które mają bardzo dużą pojemność i sprawność, wymagają jednak zapewnienia optymalnych warunków pracy. Dotyczy to przede wszystkim temperatury pracy, ale również innych warunków środowiskowych, takich jak wpływ wilgoci czy zanieczyszczeń chemicznych.
Systemy chłodzenia
Mimo wysokiej sprawności przetwarzania, mieszczącej się w granicach 96...99%, dużym problemem jest ciepło generowane w ogniwach zarówno w cyklu ładowania, jak i rozładowania. Z uwagi na to konieczne jest zainstalowanie efektywnego systemu chłodzenia - może to być chłodzenie pasywne lub aktywne. Z dużych różnic w radialnej i aksjalnej przewodności cieplnej, które dla ogniwa cylindrycznego wynoszą odpowiednio: 0,2...8 W/mK i 15...160 W/mK, wynika, że najefektywniejsze i jednocześnie najłatwiejsze jest chłodzenie dolnej powierzchni ogniwa.
W przypadku niewielkich baterii często wystarcza pasywny radiator, na którym umieszczona jest termoprzewodząca podkładka o przewodności cieplnej od 1,5 W/mK do 3 W/mK.
Parametry takie zapewniają podkładki typu Gap filler firmy Hala Contec z serii TGF m.in.:
- TGF-JXS-SI,
- TGF-M-SI (bez wzmocnienia włóknem szklanym),
- TGF-DXS-SI-GF,
- TGF- MXS-SI-GF(wzmocnione włóknem szklanym),
- TGF-R-NS (w aplikacjach bez silikonu).
Znakomitą alternatywą w przypadku wielkoseryjnej produkcji są dozowane materiały termoprzewodzące. Dzięki lepszemu wypełnieniu szczelin preparaty dozowane zapewniają efektywniejsze chłodzenie, a jednocześnie dużą powtarzalność i stabilność połączeń. Dzięki niższemu kosztowi materiału inwestycje w urządzenia dozujące mogą szybko się zwrócić.
Duże zestawy baterii stosowane w przemysłowych bankach energii wymagają chłodzenia wymuszonego za pomocą wentylatorów, a często podobnie jak w samochodach elektrycznych za pomocą chłodnicy. Stosowane tam folie takie jak np. TFO-X-SI, TFO-Q-SI muszą mieć lepsze parametry termiczne. Ich przewodność wynosi około 5 W/mK.
W zależności od wymagań aplikacyjnych można dodatkowo zabezpieczyć baterie żywicą lub pianką silikonową np. SilsoLite. Ma to na celu zmniejszenie różnic temperatur między poszczególnymi ogniwami. Zalewy takie poprawiają też znacząco odporność mechaniczną.
Wszystkie ww. materiały tworzą też bardzo odporną barierę izolacyjną o wytrzymałości powyżej 7 kV/mm, co umożliwia ich zastosowanie w roli izolacji funkcjonalnej oraz podstawowej. Możliwe jest również wykonanie z ich pomocą izolacji wzmocnionej, ale należy pamiętać o zapewnieniu wymaganej przez normy, powtarzalnej grubości warstwy.