Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Systemy zasilania awaryjnego z technologią IoT. Innowacyjne zasilacze UPS marki PowerWalker

Article Image
Globalny trend Internetu Rzeczy nie ominął systemów zasilania awaryjnego, czego efektem są innowacyjne zasilacze UPS PowerWalker z serii ICT/ICR IoT. Wyposażono je w funkcje IoT, które udostępniają ważne informacje o stanie urządzenia oraz umożliwiają zdalną kontrolę z użyciem zabezpieczonej chmury Microsoft Azure. Dostęp do systemu ma każdy autoryzowany użytkownik, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

Internet rzeczy – IoT (Internet of Things), to system składający się z fizycznych urządzeń podłączonych do Internetu, zdolny do gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych w sieci. Jego działanie pozwala na automatyzację pracy urządzeń w rozwiązaniach prywatnych, publicznych czy przemysłowych. Oferuje także poprawę efektywności zarządzania nimi poprzez zapewnienie łączności, dostępu do informacji o ich stanie, a także zdalnej kontroli i sterowania ich pracą, np. z poziomu komputera czy aplikacji mobilnej. Rozwój Internetu rzeczy rozpoczął się w 1990 roku i od tego czasu nabiera tempa. Przewiduje się, że liczba inteligentnych urządzeń i maszyn, które do komunikowania się ze sobą (oraz z użytkownikiem) wykorzystują technologię bezprzewodową ma wynieść 100 miliardów w 2022 roku. Odpowiedzią branży systemów zasilania na rozwój rynku rozwiązań zarządzanych zdalnie są zasilacze UPS jedno- i trójfazowe z funkcją Internetu Rzeczy marki PowerWalker. Te nowoczesne urządzenia, zapewniają wiele korzyści z ich zastosowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości standardowych rozwiązań technicznych.

Wysoki stopień bezpieczeństwa

Zasilacze awaryjne UPS z serii ICT/ICR IoT po podłączeniu do Internetu za pomocą kabla Ethernet lub poprzez połączenie bezprzewodowe (poprzez adapter WLAN) automatycznie wysyłają wszystkie istotne dane do odpowiednio zabezpieczonej chmury Microsoft Azure (rysunek 1). Dostęp do nich możliwy jest w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji PowerWalker WinPower View (dostępnej bezpłatnie w internetowych sklepach Google Pay oraz App Store), która pozwala monitorować pracę urządzeń i uzyskiwać istotne z punktu widzenia użytkownika informacje.

Rysunek 1. Zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT wysyłają wszystkie istotne dane do odpowiednio zabezpieczonej chmury Microsoft Azure Cloud
Rysunek 1. Zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT wysyłają wszystkie istotne dane do odpowiednio zabezpieczonej chmury Microsoft Azure Cloud

Zarówno wysyłanie, jak i odbieranie danych jest w pełni bezpiecznie, dzięki zastosowanemu szyfrowaniu. Sama aplikacja z kolei uzyskała certyfikat zgodności z RODO wydany przez TÜV Rheinland, uznaną na rynku niezależną jednostkę certyfikującą, co gwarantuje odpowiednią jakość oprogramowania – m.in. wysoki stopień bezpieczeństwa oraz wydajność.

Charakterystyka techniczna zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT

Seria ICT/ICR IoT to profesjonalne i uniwersalne zasilacze UPS on-line z technologią podwójnej konwersji, dostępne w wersjach jedno- i trójfazowych. Charakteryzują się współczynnikiem mocy PF na poziomie 1,0 oraz wysoką sprawnością w zakresie od 95 do 97% (modele jednofazowe) oraz 96% (modele trójfazowe), dzięki czemu niemal cała moc przekazana do urządzenia na wejściu, zostanie oddana w postaci mocy wyjściowej. Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne urządzenia jest marginalne, co przekłada się na ich wysoką energooszczędność.

Jednofazowe zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT

W ofercie producenta tych nowoczesnych rozwiązań – PowerWalker – dostępne są modele jednofazowe o mocy 1000, 1500, 2000, 3000, 6000 i 10 000 W. Warto zwrócić uwagę na ich szeroki zakres napięcia wejściowego: od 110 do 300 V i od 160 do 276 V, częstotliwości: 40...70 Hz, czy możliwość konfiguracji napięcia wyjściowego: 200/208/220/230/240 V AC oraz częstotliwości: 50/60 Hz.

Trójfazowe zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT

W przypadku trójfazowych zasilaczy UPS w ofercie PowerWalker dostępne są modele 3/1 oraz 3/3 o mocy 10 000, 15 000 i 20 000, które charakteryzują się szerokim zakresem napięcia wejściowego: od 173 do 273 V i od 270 do 520 V, częstotliwości: 40...70 Hz oraz możliwość konfiguracji napięcia wyjściowego: 220/230/240 V AC lub 380/400/415 V AC oraz częstotliwości: ±0,1 Hz.

Funkcjonalności zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT

Seria ICT to urządzenia wolno stojące dostępne w wersjach wyposażonych w akumulatory lub bez nich (fotografia 1).

Fotografia 1. Seria ICT to urządzenia wolno stojące

Rozwiązania z serii ICR przeznaczone są natomiast do montażu w szafach Rack (fotografia 2). Modele jednofazowe mają wielkość 2 U, a trójfazowe 3 U. Należy jednak zaznaczyć, że trójfazowe zasilacze UPS o mocy 10 000 W wymagają więcej miejsca w szafie – 6 jednostek U, a rozwiązania 15 i 20 000 W – 9 U.

Fotografia 2. Rozwiązania z serii ICR przeznaczone są do montażu w szafach Rack

W przypadku modeli trójfazowych możliwa jest równoległa praca do trzech zasilaczy oraz zastosowanie pełnej redundacji urządzeń. Wszystkie UPS-y z serii ICT/ICR IoT wyposażone są we wbudowane wyświetlacze LCD, na których znajdują się wszelkie informacje o stanie urządzenia, a dodatkowo umożliwiają ich intuicyjną konfigurację. W modelach trójfazowych zastosowano wyświetlacze dotykowe, dzięki którym ich obsługa jest jeszcze bardziej komfortowa (rysunek 2).

Rysunek 2. Dotykowy wyświetlacz dostępny w modelach trójfazowych

Do zasilaczy ICT/ICR IoT zaprojektowano specjalne moduły akumulatorów (Battery Pack) z wbudowanym złączem RJ-45, służącym do komunikacji z UPS. Przy ich podłączaniu lub rozłączaniu nie jest wymagany restart zasilacza awaryjnego (Hot Swap), a sam moduł baterii zostanie zarejestrowany w aplikacji mobilnej zaraz po połączeniu. Ponadto zastosowana technologia OBM zapewnia odpowiedni cykl pracy baterii i jest w stanie znacznie wydłużyć jej żywotność (nawet o 50%).

Za każdym razem, kiedy upłynie określony czas od całkowitego naładowania baterii, ładowarka wyłączy się, aby nie dostarczać ciągłego napięcia do systemu. Po pewnym czasie zasilanie jest przywracane w celu wyrównania ewentualnych strat powstałych podczas przerwy.

Internet Rzeczy w rozwiązaniach zasilania awaryjnego

Jedną z największych innowacji jest wspomniana już wcześniej funkcja IoT, która pozwala na pełną kontrolę podłączonych do sieci UPS-ów. Wszystkie zebrane dane są wysyłane do chmury Microsoft Azure, do której dostęp ma każdy autoryzowany użytkownik, niezależnie od miejsca w którym się znajduje. Dodatkowo, narzędzia dostępne w aplikacji i na stronie internetowej zapewniają możliwość zdalnego monitoringu oraz podstawową konfigurację urządzeń, a w przypadku braku zasilania użytkownik otrzymuje dokładną informację o czasie pracy jaki pozostał (przy aktualnym obciążeniu) zanim baterie UPS-a całkowicie się wyczerpią. Co ważne, istnieje możliwość dodania wielu użytkowników do jednego systemu i nadania im rożnych uprawnień, np. administratora czy obserwatora, który ma jedynie podgląd stanu urządzeń.

Aplikacja mobilna oraz webowa (wkrótce dostępna) umożliwiają również konfigurację harmonogramu testu akumulatorów dla każdego zasilacza awaryjnego. Opcja ta obejmuje ustawienie częstotliwości, czasu startu oraz typu testu, a następnie wybranie urządzeń dla których harmonogram ma być wykonywany automatycznie. Oprogramowanie zawiera także dziennik zdarzeń, przechowujący wszelkie informacje o zmianie stanu urządzenia. Powiązana z nim funkcja wysyłania powiadomień pozwala na poinformowanie użytkownika o zaistniałym problemie poprzez aplikację lub wiadomość e-mail.

Podsumowanie

Zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT sprawdzą się zarówno w szeroko pojętym Przemyśle 4.0 czy różnych projektach biznesowych, ale także w automatyce domowej. Będą przydatne wszędzie tam, gdzie liczy się dostęp do informacji oraz czas reakcji, a potrzebne są rozwiązania, które nie wymagają ogromnej fachowej wiedzy oraz infrastruktury do zarządzania systemem.

Firma: Impakt
Tematyka materiału: zasilanie awaryjne, UPS, PowerWalker, IoT, Microsoft Azure
Źródło
Elektronika Praktyczna listopad 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"