Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nowe kontrolery ruchu MC 3001 P, MC 3001 B oraz MC 3603. Mocne i ekstremalnie zminiaturyzowane

Article Image
Dzięki nowym kontrolerom ruchu FAULHABER dopełnia ofertę komponentów generacji MC V3.0 na dolnym końcu spektrum wydajności. Kontrolery są ekstremalnie zminiaturyzowane i bardzo wydajne. Modele MC3001 oferują pracę ciągłą z natężeniem 1,4 A i aż do 5 A prądu chwilowego. Zaprojektowane są jako urządzenia podrzędne do kontroli i pozycjonowania silników DC, liniowych serwomotorów DC lub bezszczotkowych miniaturowych silników DC. Model MC3603 przy napięciu 36 V i prądzie 3 A (prąd szczytowy 9 A) pokrywa zakres mocy do ok. 100 W i nadaje się do silników prądu stałego z enkoderem, napędów bezszczotkowych lub silników liniowych.

Modele MC 3001 to wersje kontrolerów ruchu FAULHABER bez obudowy, które dzięki wbudowanemu wyjściu ze zoptymalizowanym pomiarem prądu umożliwiają sterowanie miniaturowymi silnikami DC, liniowymi serwomotorami DC lub bezszczotkowymi silnikami DC z oferty firmy FAULHABER o średnicy od 6 do 30 mm. Do ich konfiguracji służy oprogramowanie FAULHABER Motion Manager V6 (wersja 6.8 i nowsze). Bardzo dobra kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) nowych kontrolerów ruchu została potwierdzona przez zewnętrzne laboratoria. 

Miniaturyzacja i dynamika

Wielkość modułów zaczynająca się od 16×27 mm oraz 2,6 mm wysokości sprawiają, że nowe kontrolery ruchu są zminiaturyzowane do granic możliwości. Oferują bardzo wysoką dynamikę sterowania i mogą działać z prądem 1,4 A przy pracy ciągłej oraz z prądem chwilowym do 5 A. Dzięki nowym wariantom FAULHABER uzupełnił ofertę kontrolerów ruchu także o moduły niższej wydajności.

Pomimo bardzo kompaktowej konstrukcji te niewielkie kontrolery oferują taką samą funkcjonalność oraz te same złącza (RS232 i CANopen) i złącza enkoderów co inne produkty generacji MC V3.0 o wyższej mocy. Jako inteligentne moduły sterujące wyjątkowo dobrze sprawdzają się w przypadku montażu w zastosowaniach określonych przez klienta. Pełną ochronę termiczną silników zapewniają wbudowane modele termiczne oraz duża częstotliwość PWM.

Nowe kontrolery ruchu serii MC 3001 idealnie sprawdzają się w obszarach takich jak robotyka, automatyka, budowa maszyn, a także technologie medyczne i laboratoryjne. Zastosowania w tych obszarach często nie oferują zbyt wiele miejsca, jednocześnie wymagając dużej dynamiki kontroli i wysokiej wydajności.

Dwa dostępne warianty

Dostępne są dwa warianty urządzenia: model MC3001 B może zostać podłączony do płyty głównej za pośrednictwem trzech złączy płytka-płytka, podczas gdy MC3001 P umożliwia połączenie przez 28-pinowe złącze wtykowe. Aby usprawnić i przyspieszyć budowę układów napędowych, FAULHABER oferuje klientom zestaw startowy obejmujący między innymi płytę główną, który ułatwia rozpoczęcie pracy. Dodatkowo dostępnych jest do sześciu różnych wariantów płyty głównej (w zależności od wariantu kontrolera ruchu i stosowanego silnika). W celu spełnienia konkretnych wymagań klienta możliwe jest opracowanie innych płytek, które mogą być wyposażone np. w złącze EtherCAT.

Kontrolery ruchu projektowane są pod kątem roli urządzeń podrzędnych i można łatwo i szybko zintegrować je z systemami nadrzędnymi za pośrednictwem standardowych złączy. Po podstawowym uruchomieniu przez oprogramowanie Motion Manager kontrolery mogą być też obsługiwane w dowolnym momencie w trybie samodzielnym, dzięki wbudowanym programom sekwencyjnym. 

Kontrolery ruchu do miniaturowych napędów i mikrodysków

Miniaturowe silniki i mikrosilniki stają się niezawodnym systemem napędowym dopiero w połączeniu z odpowiednim sterownikiem ruchu. W asortymencie kontrolerów ruchu bez obudowy pojawił się nowy moduł - MC 3603 (fotografia 1), który dzięki niewielkim rozmiarom idealnie nadaje się do integracji w produkcji sprzętu i zastosowaniach technologii medycznej.

Fotografia 1. Najnowszy kontroler ruchu FAULHABER typu MC 3603

Przy napięciu 36 V i prądzie 3 A (prąd szczytowy 9 A) nowy kontroler ruchu nadaje się do normalnych silników prądu stałego z enkoderem, napędów bezszczotkowych i silników liniowych. Opcje wejść/wyjść i interfejsy enkodera są takie same jak w przypadku pozostałych produktów z tej rodziny. Do komunikacji dostępne są: USB, RS232, CANopen i EtherCAT. Kontroler ruchu ma już nową wersję oprogramowania układowego "M". Aby zapewnić prostą i wygodną konfigurację systemu, należy korzystać z najnowszej aktualizacji (wersja 6.9) oprogramowania FAULHABER Motion Manager.

Konstrukcje zgodne z wymogami EMC

Wraz z wprowadzeniem nowego modułu MC 3603, kontrolery ruchu obejmują teraz cały zakres zastosowań typowych dla miniaturowych silników i mikrosilników - począwszy od MC 3001 wielkości znaczka pocztowego o mocy 30 W i prądzie 1 A, aż po MC 5010, największego członka rodziny o prądzie 10 A (prąd szczytowy 30 A), który jest przeznaczony do montażu w szafach rozdzielczych i został wypróbowany i przetestowany przede wszystkim w sektorze przemysłowym.

Wszystkie kontrolery ruchu są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej. Dlatego specjaliści od napędów bardzo szczegółowo zbadali ten złożony temat. Nie tylko odpowiednio zoptymalizowano sprzęt, ale także przeprojektowano dokumentację, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wsparcie podczas certyfikacji własnych urządzeń.

Firma: FAULHABER
Tematyka materiału: FAULHABER, kontrolery ruchu, MC 3001 P, MC 3001 B, MC 3603
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"