Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Lampowy magnetofon szpulowy - Jak działa mechanizm napędowy? cz.2

Article Image
W poprzedniej części omówione były sprzęgła mechaniczne, stosowane w starych magnetofonach szpulowych.

Natomiast sprzęgła elektryczne stosowane w magnetofonach Szmaragd i BG23 są prostsze w obsłudze, lecz wymagają dodatkowego prostownika o napięciu 12V i wydajności prądowej ok. 0,8–1A (Szmaragd) lub mają cewki sprzęgieł i elektromagnesu (fotografia 3) wykonane jako wysokoomowe i zasilane przez opornik zabezpieczający wprost z prostownika anodowego 250V (BG23). Fotografia 4 pokazuje budowę sprzęgła elektrycznego.

Fot.3 Cewki sprzęgieł i elektromagnesu

Dolną część sprzęgła stanowi sworzeń wykonany z miękkiej stali, będący jednocześnie rdzeniem elektromagnesu. Na nim obraca się swobodnie dolny plastikowy talerzyk, a na górnej części sworznia umieszczona jest cewka elektromagnesu. W wyżłobieniach talerzyka pod cewką znajduje się pierścień z miękkiej stali (zwora), osadzony luźno na trzech bolcach. Przewody od cewki wychodzą na zewnątrz przez otwór wywiercony w sworzniu.

Fot.4 Budowa sprzęgła elektrycznego

W górny plastikowy talerzyk wprasowana jest część elektromagnesu wykonana w kształcie cylindrycznej obejmy z denkiem. Na spodniej części talerzyka naklejone są dwa pierścienie: zewnętrzny z filcu i wewnętrzny z gumy. Górny talerzyk obraca się swobodnie na sworzniu i pierścieniem filcowym opiera się na talerzyku dolnym. Podczas zapisu lub odczytu sprzęgła pracują tak jak wcześniej było opisane.

Lampowy magnetofon szpulowy bez obudowy

Z chwilą włączenia funkcji przewijania do cewki zostaje doprowadzone napięcie stałe, a wytworzone przez nią silne pole magnetyczne przyciąga dolny pierścień (zworę) do górnej części elektromagnesu. Dociśnięta do gumowego pierścienia zwora powoduje sztywne złączenie obydwu połówek sprzęgła i następuje szybkie przewijanie taśmy. Z chwilą włączenia klawisza stop prąd przestaje płynąć przez cewkę, zwora opada na dół i kończy się przewijanie. Jednocześnie włącza się elektromagnes hamulca i taśma zostaje unieruchomiona.

Przy włączeniu klawisza nagrywanie lub odczyt zostaje wyłączony elektromagnes hamulca, a włączony zostaje elektromagnes dociskający rolkę dociskową do rolki przesuwu oraz przekaźnik nagrywanie–odtwarzanie. Przełącznik rodzaju pracy umożliwia włączenie nagrywania i odtwarzania, przewijanie taśmy w lewo, w prawo i stop, czyli zatrzymanie mechanizmu magnetofonu. Funkcja nagrywania musi mieć dodatkowe zabezpieczenie przed omyłkowym włączeniem i skasowaniem zapisu.

Jako przełączniki rodzaju pracy stosowane są przełączniki klawiszowe (Melodia, Piosenka, Tonette) albo rodzaj pokręteł (Wilga), albo suwaków (Sonet). Dodatkowym elementem może być licznik przebiegu taśmy, który ułatwia odszukanie wybranego nagrania. Wyłączenia całego magnetofonu można dokonać włącznikiem zintegrowanym z potencjometrem siły głosu lub osobnym klawiszem.

Firma:
Tematyka materiału: magnetofon
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"