Współcześnie, diody LED dominują w przemyśle oświetleniowym, zastępując żarówki, świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe. Charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością, pozwalając na oszczędzanie energii, a jako urządzenia półprzewodnikowe charakteryzują się znacznie wyższą niezawodnością, niż klasyczne żarówki. Większość elementów LED jest zasilana przez sterowniki stałoprądowe w celu utrzymania równomiernego oświetlenia w rozmieszczeniu ciągłym źródeł, z dopasowaną intensywnością światła i temperaturą barwową. Stabilność pracy takiego impulsowego stabilizatora prądu uzależniona jest od dynamicznej impedancji diody LED. W artykule opisano metodykę pomiaru rezystancji dynamicznej diody LED.
W opisywanych poniżej pomiarach uwzględniono również pomiar pojemności diody LED spolaryzowanej w kierunku przewodzenia, ponieważ wpływa to na stabilność działania jej sterownika i może być ważne dla oceny poziomu generowanych zakłóceń elektromagnetycznych, szczególnie w przypadkach, gdy prąd diody LED jest modulowany z pomocą sygnału PWM (przebiegu o zmiennym wypełnieniu) w celu redukcji jasności diody.
Budowa diody LED
Dioda elektroluminescencyjna to półprzewodnikowe złącze P-N z napięciem przewodzenia, typowo w zakresie od 2,5 V do 3 V. Wiele aplikacji zawiera całe macierze diod LED w konfiguracjach równoległych i/lub szeregowych. Ponadto diody LED można kupić, jako gotowe moduły z wieloma złączami P-N z różnych materiałów, połączonych w konfiguracjach równoległych i/lub szeregowych. W artykule zignorowano układy macierzowe diod, traktując LED jak czarną skrzynkę, co oznacza, że jest ona charakteryzowana, jako cały komponent – niezależnie od tego, czy składa się z pojedynczej diody LED, czy z wielu diod LED. Podejście to może nie jest w 100% poprawne, jednak idealnie sprawdza się w praktyce projektowania i symulowania projektowanych urządzeń.