Oscylatory GPSDO (GPS Disciplined Oscillator) to urządzenia elektroniczne używane do generowania stabilnego sygnału częstotliwości odniesienia, który jest zsynchronizowany z sygnałem systemu nawigacji satelitarnej takim, jak GPS. Dzięki tej synchronizacji możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji częstotliwości takiego zegara. Jest to istotne w aplikacjach metrologicznych czy synchronizacji czasu w wielu punktach na świecie.
Coraz większa liczba laboratoriów metrologicznych zaczyna stosować GPSDO, jako swoje główne standardy częstotliwości. GPSDO ma przewagę nad standardami atomowymi, kosztując znacznie mniej, oraz pełnią rolę „samokalibrującego” źródła czasu, które nie powinno wymagać regulacji ani okresowej kalibracji. Te cechy sprawiają, że są one atrakcyjnym wyborem dla wielu laboratoriów, ale również warsztatów elektronicznych czy hobbystycznych, jeśli potrzebne są tam tak dokładne wzorce. Niemniej jednak, źródła te mają też swoje wady w niektórych zastosowaniach.
Zaprezentowany artykuł ma pełnić rolę częściowego wprowadzenia w świat precyzyjnych i dokładnych źródeł odniesienia czasu, a równocześnie ma opisać szczegółowo jedno z nich – oscylatory „dyscyplinowane” za pomocą sygnału GPS. Chodzi tutaj o zegary, które są kontrolowane lub sterowane przez sygnały pochodzące z systemu nawigacji satelitarnej po to, aby utrzymać wysoką dokładność częstotliwości. W artykule zostanie omówione, jak działają GPSDO, jak można uzyskać identyfikowalność (traceability) takiej kalibracji oraz zależność dokładności i precyzji tego pomiaru w zależności od modelu zegara oraz parametrów zewnętrznych.