Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nanodiamentowa bateria DNV amerykańskiego start-up'u NDB nie rozładowująca się przez 28 tysięcy lat

Article Image
Jest to bliskie powstania rozwiązanie mające rozmiarami nie ustępować obecnym na rynku układom scalonym.

Nanometrowej grubości warstwy sztucznie wytwarzanego diamentu niebieskiego (który posiada w sobie bor) domieszkowane promieniotwórczym izotopem węgla 14C o połowicznym czasie rozpadu ok. 5700 lat, tylko sprzyjają powyższemu celowi. Dzięki nim możliwa jest wydajna generacja energii cieplnej i jej szybka zamiana na prąd elektryczny. Krótko mówiąc wspomniany izotop rozpada się, a otaczający go materiał nagrzewa się i zaczyna mieć napięcie. Wszystko to dzięki dość wysokiemu przewodnictwu ciepła oraz byciu półprzewodnikiem. W efekcie to nie bateria jądrowa, ani  obecny w sondach kosmicznych radioizotopowy generator termoelektryczny (RTG).

Moc DNV jest przy tym nieznana, choć są zdjęcia wskazujące na wartość 100 µW (jednakże nie są to potwierdzone źródła). Pewne jest tylko to, że baterii nie będzie można ponownie naładować, a stosowane dla niej izotopy mają pochodzić z odpadów jądrowych. Ponadto całość ma być bezpieczna i nie narażać zbędnie na napromieniowanie przede wszystkim dzięki przytoczonym wcześniej warstwom. Wreszcie będzie to stos pojedynczych „części” o tych warstwach. I jeszcze potencjalne zastosowania: od zegarków, w tym smartwatchów, do telefonów przenośnych. Słowem współczesna elektronika niskomocowa.

Opisana bateria ma zostać wprowadzona do sprzedaży w 2023 roku. Jej pełna nazwa to: Diamond Nuclear Voltaic. Nic tylko na nią zaczekać wprost z Kalifornii (tam jest siedziba start-up’u NDB, czyli Nano Diamond Battery).

Firma:
Tematyka materiału: bateria jądrowa, diament niebieski, Diamond Nuclear Voltaic, DNV, Nano Diamond Battery, NDB, RTG, start-up technologiczny
AUTOR
Źródło
ndb.technology
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"