Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tramwaje Śląskie stawiają na niezawodne zasilanie ABB

Article Image
Trwa modernizacja oraz rozbudowa sieci tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na 6 podstacjach w 5 różnych miastach swoją aparaturę zainstaluje firma ABB, której urządzenia odpowiadają za zasilanie trakcji m.in. na II linii warszawskiego metra. ABB dostarczy wyłączniki szybkie oraz rozdzielnice prądu stałego.

Zapewnione Tramwajom Śląskim rozdzielnice prądu stałego są obliczone na przynajmniej 25 lat eksploatacji. Każda z rozdzielnic ma cyfrowy sterownik automatyki Elester-PKP CZAT czy blokady podwyższające bezpieczeństwo obsługi. Jeszcze w grudniu 2022 roku zamontowano pierwszą rozdzielnicę z wyłącznikami w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Następnie taki sam zestaw trafił do 2 podstacji: "Chopina" w Dąbrowie Górniczej oraz "Bytom Centrum". Wkrótce potem jego instalacja nastąpi również w podstacji "Niwka" w Sosnowcu. Ponadto pojedyncze wyłączniki dostarczono do podstacji: "Andersa" w Sosnowcu i "Grundmana" w Katowicach, w istocie posiadające wysuwny wózek. Dzięki niemu wszystkie wyłączniki można dosyć szybko przenosić z jednego pola rozdzielni do drugiego, albo do zupełnie innej podstacji. Gwarantuje to szybką reakcję w przypadku awarii oraz utrzymanie ciągłości zasilania.

Jedna z rozdzielnic prądu stałego firmy ABB

Jak wyjaśnia osoba związana z biznesem Elektryfikacji ABB w Polsce, Jerzy Dusza:

"Obecny kształt rozdzielnic obejmuje napęd silnikowy, nowe sterowniki i unikalne wyłączniki (...). Tramwaje Śląskie świetnie znają te rozwiązania, ponieważ sporo z naszych rozdzielnic od 20 lat działa w podstacjach aglomeracji. Z perspektywy użytkownika to kluczowa zaleta - nie otrzymuje urządzeń, których musi uczyć się od zera, i którym potrzeba części zamiennych. To upraszcza eksploatację, obniżając jej koszty."

Więcej informacji pod adresem: new.abb.com

Wideo
Firma: ABB
Tematyka materiału: ABB, rozdzielnice prądu stałego, Tramwaje Śląskie, wyłączniki szybkie
AUTOR
Źródło
new.abb.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"