Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Regulatory impulsowe DC/DC marki RECOM z oferty firmy TME

Article Image
W ofercie firmy TME możemy znaleźć szeroki wybór elementów służących do budowy obwodów zasilania. Współcześnie w tym obszarze dominują rozwiązania oparte na przetwornicach. Interesującym przykładem tego typu układów są regulatory impulsowe DC/DC marki RECOM.

W obwodach zasilania na przestrzeni minionych lat wyraźnie widoczne są pewne epoki:

  • zamierzchła przeszłość, czyli czasy sprzed tranzystorów,
  • stabilizatory oparte na półprzewodnikowych elementach dyskretnych (tranzystory, diody Zenera, …),
  • scalone stabilizatory liniowe (na przykład 78XX),
  • scalone stabilizatory liniowe LDO,
  • przetwornice (szeroko rozumiane).

Oczywiście podział jest bardzo zgrubny i subiektywny, ale to przywilej autora. Współczesność to przetwornice których zalety w zdecydowanej większości zastosowań wypierają inne rozwiązania. 

W katalogu TME znajdziemy nowoczesne regulatory impulsowe DC/DC marki RECOM z serii RPMH-1.5. Element z tej serii przedstawiony jest na ilustracji 1.

Regulator napięcia RPMH24-1.5-CT

Jest to scalony impulsowy regulator napięcia o bardzo kompaktowych rozmiarach (12,19 mm × 12,19 mm × 3,75 mm) przeznaczony do montażu w technologii SMD. Dostępne są wykonania dające napięcia wyjściowe 3,3 VDC, 5 VDC, 12 VDC, 15 VDC, 24 VDC, wszystkie są przeznaczone do pracy z prądem wyjściowym do 1,5 A. Podstawowe parametry regulatorów z tej rodziny  zebrano w tabeli 1. Warto też zapoznać się z filmem opisującym tę rodzinę regulatorów, przygotowanym przez producenta. 

Tabela 1

Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej, wśród nich uwagę zwraca bardzo szeroki zakres napięć wejściowych i wysoka sprawność sięgająca 97%. Wykres sprawności w funkcji odbieranego prądu dla różnych napięć zasilania przedstawia Ilustracja 2.

Sprawność przetwarzania w funkcji wielkości prądu

Jak widać, najkorzystniejsze warunki pracy to zasilanie na poziomie 6,2 VDC, gdzie układ pracuje ze sprawnością ponad 90% w całym zakresie natężeń prądu. Jednak także przy napięciu zasilania 60 VDC (czyli skrajnie niekorzystne przy napięciu wyjściowym wynoszącym 5 VDC)  wciąż mamy rozsądną sprawność przetwarzania.

W regulatorach z tej serii została zastosowana technologia RECOM 3D Power Packaging umożliwiająca osiągnięcie wysokiej gęstości mocy, czyli pracę z wysokim prądem wyjściowym przy zachowaniu małych wymiarów zewnętrznych. 

Regulatory te zostały zaprojektowane do stosowania w warunkach przemysłowych gdzie narażone są na zakłócenia. Ekranowana z sześciu stron obudowa zapewnia optymalną wydajność EMC i dodatkowo ułatwia zarządzanie ciepłem generowanym przy pracy tego układu elektronicznego. Dla ułatwienia wplecenia w pętlę sterowania zostały one także wyposażone w wyjście sygnału “POWER GOOD” i wejście sygnału zezwalającego na rozpoczęcie pracy “CTRL”. Pozwala to na łatwe zapewnienie odpowiedniej sekwencji pojawiania się napięć zasilających w różnych częściach systemu, bez angażowania głównego sterownika. Schemat takiego układu przedstawia Ilustracja 2.

Połączenie układów zapewniające sekwencyjność pojawiania się napięć

Takie połączenie zapewnia, że najpierw pojawi się i ustabilizuje napięcie na wyjściu regulatora U1, dopiero wtedy zacznie narastać napięcie wyjściowe kolejnego obwodu. Po ustabilizowaniu się napięcia wyjściowego drugiego regulatora zacznie narastać napięcie trzeciego. Jest to częsty wymóg podyktowany względami bezpieczeństwa. Zazwyczaj w dużej instalacji najpierw muszą zacząć działać układy bezpieczeństwa, a dopiero później, często także w odpowiedniej kolejności, pozostałe obwody.

Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Scalone impulsowe regulatory napięcia
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"