Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Mała, biodegradowalna bateria cynkowa powstała w Singapurze

Article Image
Naukowcy z uniwersytetu NTU w Singapurze opracowali cienką, biodegradowalną baterię cynkową o wymiarach: 40×40×0,4 mm, której elektrody są rozmieszczone po obu stronach zanurzonego w hydrożelu papieru (jej rozkład w ziemi trwa około miesiąca).

Przytoczony papier pełni funkcję izolatora separującego, wykonanego z cynku i węgla anodę baterii, od jej katody, zawierającej nikiel i mangan. W celu zwiększenia przewodności elektrody zostały pokryte cienką warstwą złota, a sam wynalazek zdołał zasilić mały wentylator i diodę LED przez niemal 45 minut (pomimo zginania, skręcania oraz cięcia, funkcjonalność baterii pozostała niezmieniona). Według profesora Fan Hong Jina z Wydziału Nauk Fizycznych i Matematycznych NTU:

"Tradycyjne baterie występują w różnych modelach i rozmiarach, a wybór ich odpowiedniego typu dla określonego urządzenia może stanowić problem. Dzięki naszym badaniom pokazaliśmy prostszy oraz tańszy sposób produkcji baterii, przez opracowanie pojedynczego kawałka, który może być przycinany do pożądanych wielkości bez utraty wydajności. W rezultacie nasza papierowa bateria może być integrowana z elastyczną elektroniką, która jest stopniowo rozwijana”.

Co więcej (według słów tej samej osoby):

„Kiedy dochodzi do rozkładu baterii, jej materiały elektrodowe są wprost uwalniane do środowiska - zastosowane w katodzie nikiel oraz mangan stają się tlenkami bądź wodorotlenkami, podobnie jak występujący w anodzie cynk, co sprawia, że stworzony przez nas wynalazek stanowi doskonałą alternatywę dla używanych współcześnie źródeł zasilania bateryjnego”.

Z kolei asystent profesora, Lee Seok Woo, dodał:

"Wierzymy, że nasza bateria pomoże w rozwiązaniu problemu odpadów elektronicznych (ang. e-waste), biorąc pod uwagę jej nietoksyczność oraz brak aluminiowych lub plastikowych opakowań, dzięki czemu może ona przechować więcej energii, a przez to mocy w mniejszych systemach”.

W przyszłości zespół NTU ma nadzieję zademonstrować pełną integrację wyżej wspomnianej baterii z drukowanymi elementami i obwodami, jak również powłokami oraz systemami magazynowania energii. Opisany wynalazek idealnie wpisuje się w wizję singapurskiej uczelni dążącej do tworzenia zrównoważonych rozwiązań w celu sprostania wyzwaniom jakie stoją przed człowiekiem.

Więcej informacji pod adresem: onlinelibrary.wiley.com

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: baterie, baterie biodegradowalne, baterie cynkowe, cynk, Fan Hong Jin, Lee Seok Woo, Nanyang Technological University, nikiel, mangan, NTU, Signapur, węgiel
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"