Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tranzystor MOSFET N z oferty firmy GLYN

Article Image
W ofercie firmy Glyn możemy znaleźć szeroki wybór półprzewodników renomowanych producentów. Jednym z nich jest tranzystor TK15S04N1L produkowany przez firmę TOSHIBA.

Tranzystory MOSFET (ang. Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) są odmianą tranzystorów polowych (ang. Field Effect Transistor). Elementy tego typu znajdują zastosowanie w bardzo szerokim obszarze. Znajdziemy je  między innymi w układach takich jak przetwornice impulsowe, wzmacniacze audio, oświetlenie LED, sterowniki silników, sterowniki układów oświetleniowych i w wielu innych.

W ofercie firmy GLYN możemy znaleźć produkowany (już prawie od dekady) przez firmę TOSHIBA tranzystor TK15S04N1L. Jest to klasyczny przedstawiciel tego “gatunku”. Pełny opis znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej; podstawowe parametry są następujące:

  • Typ: z kanałem N,
  • Napięcie Dren-Źródło: 40 V,
  • Ciągły prąd drenu: 15 A (przy 25°C),
  • Napięcie Vgsth: 2,5 V,
  • Oporność Rds On: 17,8 mOhm @7,5 A, 10 V,
  • Maksymalna moc: 46 W,
  • Obudowa: DPAK+.

Jak widać jest to bardzo sympatyczny, mały (obudowa SMD DPAK+) elemencik, który odpowiednio sterowany potrafi przewodzić znaczący prąd. W pierwszym przybliżeniu tranzystor MOSFET jest elementem który pozwala sterować prądem poprzez zmianę przyłożonego napięcia. Bardzo istotna różnica pomiędzy nim a “zwykłym” tranzystorem bipolarnym polega na tym że w obwodzie sterowania, czyli bramki, “prawie nie płynie prąd”. To znacząco upraszcza jego zastosowanie. Początkujący zazwyczaj używają go jako przełącznika według zasady: jeżeli bramka jest spolaryzowana napięciem o odpowiedniej wartości, to tranzystor przewodzi z bardzo małym oporem, rzędu miliomów. Dodatkowym plusem naszego bohatera jest fakt, że zaczyna przewodzić już przy napięciu bramki 2,5 V. W połączeniu z charakterystyką z Ilustracji 1 pozwala to stwierdzić, że przy wysterowaniu “z gołej ATmegi” (czyli napięcie bramki 5 V), możemy sterować natężeniem 5 A. 

Zależność spadku napięcia złączu D-S i prądu D-S dla różnych napięć polaryzacji bramki

W tych warunkach spadek napięcia na złączu dren-żródło wyniesie około 0,1 V, czyli na elemencie będzie się wytracała moc około 0,5 W. Przy płytce PCB zaprojektowanej zgodnie z wytycznymi producenta, obudowa może rozproszyć 3 W bez dodatkowego chłodzenia, więc bez problemu można pracować przy takim sterowaniu, którego bardzo często formę przedstawia schemat na ilustracji tytułowej.

W miarę wzrostu wyrafinowania układu i wiedzy konstruktora okazuje się, że nie można tak mocno upraszczać modelu tego elementu. Zaczynamy uwzględniać moc strat zarówno w obwodzie wysokoprądowym jak i sterującym. Przy szybkich PWMach zaczyna grać rolę pojemność bramki i okazuje się, że szybkie włączenie i wyłączenie takiego tranzystora wymaga operowania dużymi prądami w obwodzie sterowania i stosowania specjalizowanych driverów które poza dużym prądem dysponują także odpowiednio wysokim napięciem polaryzującym. W tym przypadku wszystkie konieczne parametry znajdziemy w karcie katalogowej. Ze względu na renomę i tradycję producenta możemy tym wartościom spokojnie zaufać.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: GLYN Poland
Tematyka materiału: Tranzystor MOSFET z kanałem typu N
AUTOR
Źródło
www.glyn.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"