Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wyjątkowa prędkość i dynamika. Nowy silnik krokowy AM3248 o prędkości 10 000 obr./min

Article Image
Poprzez swoją prędkość i moment obrotowy nowy silnik krokowy AM3248 firmy FAULHABER podnosi poprzeczkę w zakresie osiągów. Oferowana maksymalna prędkość obrotowa 10 000 obr./min to pięciokrotność możliwości podobnych silników krokowych. Połączenie z przekładnią o przełożeniu 100:1 zapewnia moment obrotowy o wartości 5 Nm. To wszystko przy średnicy zaledwie 32 mm. Dzięki temu silnik jest idealnie dostosowany do szerokiej gamy zastosowań w dziedzinach takich jak przemysł lotniczy, automatyzacja laboratoriów, duże systemy optyczne, produkcja półprzewodników, robotyka i drukowanie 3D.

Wielobiegunowy, dwufazowy silnik krokowy AM3248 wykonuje 48 kroków na obrót i zapewnia bardzo wysoki statyczny moment obrotowy o wartości 85 mNm. Od uruchomienia silnik pracuje z dużą prędkością, a dzięki małej bezwładności może być przeznaczony do zastosowań wymagających błyskawicznego przyspieszenia i szybkich zmian kierunku. Nowa konstrukcja łożyskowania jeszcze bardziej wydłuża już długi okres eksploatacji silnika tego typu. Wydajność, jaką osiąga silnik w swojej klasie w połączeniu z przekładnią 32 GPT, nie ma sobie równych na rynku. Silnik jest kompatybilny z enkoderem magnetycznym IE3.

Te właściwości i opcje sprawiają, że silnik idealnie nadaje się do różnych wymagających zastosowań. Jednym z nich jest wyrównywanie położenia paneli słonecznych satelitów. Silniki poruszają wysięgnikami tak, aby panele były zawsze skierowane bezpośrednio na słońce. Oprócz precyzyjnej i niezawodnej wieloletniej pracy, silniki muszą również być odporne na ekstremalne temperatury w przestrzeni kosmicznej. W produkcji półprzewodników wymaga się bardzo wysokiej dynamiki i prędkości przy pozycjonowaniu w maszynach o bardzo ograniczonej przestrzeni. Jest to kolejne zastosowanie, w którym niezbędny jest najwyższy poziom precyzji i niezawodności.

„Nasz nowy model silnika krokowego AM3248 spełnia wszystkie te wymagania i idealnie sprawdza się w  zastosowaniach, gdzie niezbędna jest wysoka wydajność” – wyjaśnia Thomas Würgler z FAULHABER PRECISTEP. Silniki krokowe FAULHABER produkowane są w szwajcarskim mieście La Chaux-de-Fonds słynącym z produkcji zegarków. „Jesteśmy w stanie dostosować produkt do konkretnych wymagań, nawet w niewielkich cyklach produkcyjnych. Naszym klientom zapewniamy cały pakiet napędowy, w tym doradztwo techniczne i wsparcie z jednego źródła”.

Więcej informacji: FAULHABER Polska sp z o.o. 60-204 Poznań, ul. Górki 7, tel. +48 61 278 72 53, info@faulhaber.pl, www.faulhaber.com
Firma:
Tematyka materiału: FAULHABER, dwufazowy silnik krokowy, AM3248, 85 mNm, 32 GPT
Źródło
Elektronika Praktyczna marzec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"