Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Filtry SAW dla pasma ISM z oferty firmy Gamma

W ofercie firmy Gamma możemy znaleźć filtry SAW przeznaczone dla pasma ISM o częstotliwości środkowej 886,35 MHz.
Article Image

Pasmo ISM (ang. “Industrial, Scientific, Medical”, czyli “Przemysłowe, Naukowe, Medyczne”) to pasmo częstotliwości przeznaczone do prowadzenie łączności bez wymogu posiadania licencji. Jest to znaczne ułatwienie i w paśmie tym funkcjonuje wiele protokołów i technologii. Dziś jest tam bardzo “popularne” Wi-Fi i Bluetooth, ale ISM to także NFC, telefony bezprzewodowe, radiomodemy przemysłowe, układy automatyki budynkowej i wiele innych. Do pracy w tym paśmie potrzebny jest tor RF (czyli nadajnik i odbiornik). Do jego działania niezbędne jest zastosowanie filtrowania tak, aby nasze urządzenie nie “siało” w cale pasmo. Bardzo dobrym i tanim sposobem jest zastosowanie filtrów SAW (ang. SAW ang. Surface Acoustic Wave) takich jak przedstawiony na ilustracji tytułowej filtr Murata RF3336D.

Jest to umieszczony w małej (obrys 3,8 mm × 3,8 mm) obudowie SM-3838-8 element do montażu powierzchniowego. Częstotliwość środkowa wynosi 868,35 MHz, szerokość pasma to 900 kHz, tłumienie wtrącone typowo 2,7 dB (nie więcej niż 4 dB) a napięcie zasilania wynosi 12 V. Zakres temperatur pracy rozciąga się od (-40°C) do 125°C. Ze względu na cel stosowania filtru warto zwrócić uwagę na związany ze zmianą temperatury współczynnik FTC (ang. Frequency Temperature Coefficient) wynoszący dla tego elementu 0.032 ppm/°C. Oznacza to, że przy zmianie temperatury o 1°C częstotliwość zmieni się o około 28 Hz.

Do artykułu dołączona jest karta katalogowa z dokładnym opisem elementu oraz typowym układem dopasowania dla 50 Ω (Ilustracja 1).

Zalecany układ dopasowania filtra do 50 Ω

Środowisko ludzi budujących hobbystycznie układy RF jest raczej nieliczne, ale w dzisiejszych czasach komunikacja w tym paśmie jest bardzo powszechna. Budując na przykład zdalnie sterowany samochodzik “na Arduino i modułach Telecontrolli” warto poszukać na płytce transceivera filtru 868 MHz (-: .

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Filtry SAW na pasmo 886 MHz
AUTOR
Źródło
gamma.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Półprzewodnikowe elementy mocy
1/10 Półprzewodnikowe elementy mocy są wytwarzane z następujących materiałów:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"