Pasmo ISM (ang. “Industrial, Scientific, Medical”, czyli “Przemysłowe, Naukowe, Medyczne”) to pasmo częstotliwości przeznaczone do prowadzenie łączności bez wymogu posiadania licencji. Jest to znaczne ułatwienie i w paśmie tym funkcjonuje wiele protokołów i technologii. Dziś jest tam bardzo “popularne” Wi-Fi i Bluetooth, ale ISM to także NFC, telefony bezprzewodowe, radiomodemy przemysłowe, układy automatyki budynkowej i wiele innych. Do pracy w tym paśmie potrzebny jest tor RF (czyli nadajnik i odbiornik). Do jego działania niezbędne jest zastosowanie filtrowania tak, aby nasze urządzenie nie “siało” w cale pasmo. Bardzo dobrym i tanim sposobem jest zastosowanie filtrów SAW (ang. SAW ang. Surface Acoustic Wave) takich jak przedstawiony na ilustracji tytułowej filtr Murata RF3336D.
Jest to umieszczony w małej (obrys 3,8 mm × 3,8 mm) obudowie SM-3838-8 element do montażu powierzchniowego. Częstotliwość środkowa wynosi 868,35 MHz, szerokość pasma to 900 kHz, tłumienie wtrącone typowo 2,7 dB (nie więcej niż 4 dB) a napięcie zasilania wynosi 12 V. Zakres temperatur pracy rozciąga się od (-40°C) do 125°C. Ze względu na cel stosowania filtru warto zwrócić uwagę na związany ze zmianą temperatury współczynnik FTC (ang. Frequency Temperature Coefficient) wynoszący dla tego elementu 0.032 ppm/°C. Oznacza to, że przy zmianie temperatury o 1°C częstotliwość zmieni się o około 28 Hz.
Do artykułu dołączona jest karta katalogowa z dokładnym opisem elementu oraz typowym układem dopasowania dla 50 Ω (Ilustracja 1).
Środowisko ludzi budujących hobbystycznie układy RF jest raczej nieliczne, ale w dzisiejszych czasach komunikacja w tym paśmie jest bardzo powszechna. Budując na przykład zdalnie sterowany samochodzik “na Arduino i modułach Telecontrolli” warto poszukać na płytce transceivera filtru 868 MHz (-: .