Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

I wtedy przyszedł MAJ!

Article Image
Z pewnością niejedna osoba słyszała te słowa za sprawą zespołu Varius Manx, który w 2001 roku wydał singiel pt.: „Maj”. Bez wątpienia także elektronik. Jednak dla niego jest to zupełnie coś innego. Co? Otóż pewne działanie!

Mowa tu o układzie kombinacyjnym zwracającym stan logiczny wysoki na wyjściu, jeśli na minimum połowę jego wejść również jest podany ten stan. Układ ten, zwany bramką MAJ (od ang. majority - większość) realizuje tzw. logiczną funkcję większości ujmującą powyższe działanie. Jego typowym „wariantem” jest trójwejściowy MAJ3, którego oznaczenie, sens fizyczny, tablicę prawdy i schematy, przedstawiono poniżej.

Oznaczenie, sens fizyczny i tablica prawdy bramki MAJ3

To on zwykle znajduje zastosowanie. Jednak czasami spotykany jest również MAJ5 o pięciu wejściach (można go opisać podobnie jak MAJ3). I choć obydwa są znane, to tylko występują w anglojęzycznych źródłach. Przeciętny polski elektronik nie jest świadom ich obecności – stąd ich objaśnienie. Tym niemniej kiedy tylko je odkrywa (zazwyczaj przypadkiem) to sytuacja się zmienia. Parafrazując singiel:

Pomogło mi. Bo szybko zapomniałem/am. A tych straconych dni nie chcę już. Uległem/am znów, nic w zamian nie dostałem/am. Ty znów układzie dałeś mi tylko zmarnowany czas. I wtedy przyszedł MAJ. Zamieszał w mojej głowie. Zgubiłem/am cały żal. Poczułem/am co to prostota, tylko prosto-ta, cała prostota, tylko prostota, i to układu.

Schemat logiczny bramki MAJ3

I jak inaczej patrzeć na MAJ, gdy jest się elektronikiem? Zaiste sytuacja to „podbramkowa”! 

Warto przy tym nabyć układy serii 7400 w sklepie AVT (doskonale się one nadają do budowy MAJ3).

Propozycja to nie do odrzucenia (polecamy - jest tanio!)

Schemat bramki MAJ3 na tranzystorach MOS
Firma:
Tematyka materiału: bramka logiczna, bramka MAJ, bramka większości, CMOS, MAJ3, MAJ5, funkcja większości, sklep AVT, układ kombinacyjny
AUTOR
Źródło
wikichip.org
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"