Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

STMicroelectronics przedstawia utwardzany radiacyjnie przetwornik cyfrowo-analogowy 2,5 V do zastosowania w satelitach nowej generacji

Article Image
Utwardzony radiacyjnie przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) RHRDAC121 działa przy napięciu do 2,5 V, dzięki czemu może być stosowany w nowoczesnych systemach o niskim poborze mocy, z którymi nie radzą sobie starsze układy zasilane napięciem 3,3 V.

Zużywając zaledwie 0,6 mW przy maksymalnej prędkości i napięciu zasilania, 12-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy SAR o szybkości 1 Msps („Megasamples per second”) pomaga zmniejszyć rozmiar, wagę i moc (SWaP – „Size, Weight and Power”) w satelitach nowej generacji. Zwykle jest on stosowany w obwodach do telemetrii, porządkowania i precyzyjnej regulacji wzmocnienia czujnika. Jego funkcje obejmują wyjście szeregowe kompatybilne z SPI, wewnętrzne napięcie odniesienia i automatyczne resetowanie wyjścia przy przekroczeniu parametrów zasilania do stanu „zero-volt”. Zapewniają one precyzję przy minimalnych komponentach zewnętrznych, oszczędzając złożoność obwodów i powierzchnię płytki.
Utrzymując stabilne parametry pracy w trudnych warunkach do 100 krad(Si) całkowitej dawki jonizującej (TID – Total Ionizing Dose), RHRDAC121 jest wolny od pojedynczego zdarzenia zatrzaskującego (SEL) do 125 MeV-cm2/mg. DAC charakteryzuje się „single-event transient” (SET) oraz „single-event upset” (SEU) i jest gotowy do natychmiastowego wdrożenia bez konieczności przeprowadzania dalszych badań wstępnych.

RHRDAC121 ma certyfikat QML-V i jest dostarczany w hermetycznej obudowie ceramicznej ze złotymi lub  pocynowanymi wyprowadzeniami. Jest również dostępny jako goła matryca.

Układ został zaprojektowany i wyprodukowany w Europie. Wykorzystuje czystą technologię CMOS 130 nm ST i procesy sprawdzone przez 45 lat w przemyśle kosmicznym. Rozwój DAC został sfinansowany przez Francuską Agencję Kosmiczną CNES (Centre National d’Etudes Spatiales).

Cena modułu inżynieryjnego RH-DAC121K1 (EM) wynosi 950 USD, przy zamówieniu 10 sztuk. „Flight model” (FM) RHRDAC121K01V kosztuje 2450 USD.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.st.com

Firma: STMicroelectronics (ST)
Tematyka materiału: RHRDAC121, ST, DAC, TID, SEL, SET, SEU, QML-V
AUTOR
Źródło
newsroom.st.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"