Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Innowacyjny, krzemowy nanoukład pomagający w walce z różnymi chorobami

Article Image
Amerykańscy naukowcy z Indiana University School of Medicine stworzyli krzemowy nanoukład, który umożliwia przekształcanie się komórkom ludzkiej skóry w naczynia krwionośne i komórki nerwowe, co czyni ten układ doskonałym źródłem leczenia dla osób dotkniętych zdrowotnymi problemami.

Jest to nieinwazyjny układ przeprogramowujący rozwój komórek skóry dzięki specyficznym genom, które są wstrzykiwane do tych komórek za pomocą mikroigieł aktywowanych w ułamkach sekundy przez nieszkodliwy dla organizmu ładunek. Według profesora Indiana University School of Medicine, Chandana Sena:

„Ten mały, krzemowy chip to nanotransferacja, która może zmieniać funkcje żywych części ciała. Na przykład, jeżeli czyjeś naczynia krwionośne zostały uszkodzone z powodu wypadku drogowego, a ktoś potrzebuje krwi, to nie możemy już polegać na istniejącym wcześniej naczyniu krwionośnym  z powodu jego zmiażdżenia. W tej sytuacji możemy jedynie przekształcić tkankę skórną człowieka w te naczynie i tym sposobem uratować osobę, która jest zagrożona śmiercią”.

Nanoukład został wykorzystany m.in. do przekształcania komórek skóry w naczynia krwionośne, aby leczyć chore nogi. Z powodzeniem można go stosować do leczenia wszelkich urazów i uszkodzeń mózgu zwłaszcza tych spowodowanych cukrzycą oraz przebytymi udarami (nie potrzeba przy tym wyszukanych warunków do rozwoju nowych komórek). Produkcja nanoukładu trwa, w opinii Sena:

"(…) od pięciu do sześciu dni i może go wykonać każdy kto posiada niezbędne umiejętności". 

Sen ma nadzieję, że w ciągu bieżącego roku uda mu się uzyskać zgodę amerykańskiej agencji FDA na zastosowanie nanoukładu w szpitalach, ośrodkach zdrowia i izbach przyjęć w celu wykonania  wymaganych badań klinicznych. Rozwój nanoukładu trwa - poniżej jego prezentacja.

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Chandan Sen, nanoukłady, nanotransferacja, Indiana University School of Medicine, krzem
AUTOR
Źródło
news.iu.edu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"