Dzięki wspomnianemu wyżej układowi możliwe jest tworzenie m.in złożonych kontrolerów i prostych bramek logicznych, a także rozwiązań korzystających z szybkiej wymiany danych. Wszystko to przy dużej elastyczności i niskim nakładzie pracy. Sterowanie silnikami, przetwarzanie materiałów wideo, urządzenia przenośne - to tylko niektóre zastosowania Cyclone V GX Starter Kit. Architektura układu FPGA wręcz do nich zachęca - jest ona wiodąca w branży. Szczególnie obecne w niej transceivery o tym zaświadczają - ich przepustowość danych sięga 3,125 Gb/s. Wszystko to przy wydajnościach i poborach mocy zestawu zgodnych z oczekiwaniami projektanta, oraz peryferiach poszerzających jego projekty. Ostatnie to m.in. przyciski, przełączniki, diody LED i wyjście HDMI, jak również 24-bitowy kodek audio, nie wspominając o pamięciach LPDDR2 i SRAM, gnieździe kart Micro-SD oraz złączach rozszerzających, które wymieniono w specyfikacji (są one przewidziane m.in. dla modułów shield).
Ponadto płyta pleksiglasowa chroniąca zestaw przed upadkami. Jest to dość użyteczna platforma sprzętowa polecana szczególnie deweloperom sprzętowym oraz hobbystom skupionym na rozwoju funkcjonalnych rozwiązań. Jej obsługę zapewnia środowisko Quartus firmy Intel oraz dokumentacja elektroniczna na stronie producenta. Zestaw zawiera kabel USB i zasilacz zewnętrzny. Początkujący są tu mile widziani.
Produkt jest do nabycia w sklepie AVT, i będzie dostępny podczas zbliżających się zawodów FPGA Conference & Hackathon 2021 - może warto przy tej okazji się na nie zapisać i odnieść sukces, który w zeszłorocznej ich edycji odniósł zespół młodych naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, który pokonał Amerykanów i Rosjan? Nic tylko nad tym pomyśleć, na spokojnie rzecz jasna.
Specyfikacja zestawu Cyclone V GX Starter Kit:
- Układ FPGA rodziny Cyclone V GX:
- 77000 programowalnych bloków logicznych
- Pamięć RAM o pojemności 4884 kbit
- Pętle PLL - 6 szt.
- Kontrolery pamięci - 2 szt.
- Transceivery o przepustowości danych do 3,125 Gb/s - 6 szt.
- Programowanie przez:
- port USB i sterownik USB-Blaster
- EPCQ256
- Pamięci:
- SRAM o pojemności 4 Mb i 16-bitowej magistrali danych
- LPDDR2 o pojemności 4 Gb i 32-bitowej magistrali danych
- Interfejs USB-UART
- Peryferia:
- Diody LED:
- Czerwone - 10 szt.
- Zielone - 8 szt.
- Przełączniki - 10 szt.
- Przyciski - 4 szt.
- Przycisk resetu
- Czteropozycyjny wyświetlacz siedmiosegmentowy
- Wyjście HDMI
- Gniazdo kart Micro-SD
- 24-bitowy kodek audio z wejściem mikrofonowym, wejściem Line-In oraz wyjściem Line-Out
- Ośmiokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy o zakresie napięć wejściowych: 0-4,096 V, rozdzielczości 12 bitów i próbkowaniu 500 ksps
- Diody LED:
- Złącza rozszerzające:
- GPIO o 40 wyprowadzeniach
- Arduino
- HSMC
- SMA - 4 szt.
- Zasilanie: 12 V
- Wymiary: 145×115,8 mm
Dokumentacja i pozostałe pliki
Środowisko Quartus w wersji Lite (narzędzie darmowe - zalecana wersja możliwe najnowsza, uwzględniająca rodzinę Cyclone V GX układów FPGA)