Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Żargon układów FPGA

Article Image
Przeglądając dokumentacje układów FPGA można natrafić na sformułowania, że coś jest fine-grained (pol. drobnoziarniste) lub coarse-grained (pol. gruboziarniste). Co te przymiotniki oznaczają? Odpowiedź w niniejszym wpisie.

Jak się okazuje pierwsze pojęcie oznacza bycie złożonym z najmniejszych elementów powyższych układów, np. z tablic LUT, które razem, lecz nie odrębnie, stanowią konkretną funkcjonalność. Z kolei drugie bycie większymi podzespołami tych układów, które od razu są zadanej funkcjonalności i nie trzeba ich tworzyć z innych elementów - jest to np. odrębny od rdzenia FPGA blok szyfrowania bądź duży element logiczny.

Jakby nie patrzeć układ FPGA jest jak piasek: z pojedynczego ziarenka nic nie zrobisz, ale z wielu już tak, np. zamek na plaży - chyba że trafisz na bryłę będącą tym zamkiem, która wymaga niewielkiego wykończenia.

Układy FPGA „coarse-grained” i „fine-grained”

Taką „luźnawą” analogią posługują się właśnie Anglosasi upraszczający tym sposobem swoje myślenie i wynikającą z niej terminologię, również tą techniczną - coś co na polskim gruncie jest niezrozumiałe, a nawet niedopuszczalne i w dodatku stanowi źródło błędnych tłumaczeń językowych.

Ot taki tu slang, a właściwie żargon - nic tylko go zapamiętać: a nuż się kiedyś przyda (czasem bowiem tak jest).

Firma:
Tematyka materiału: coarse-grained, fine-grained, tablica LUT, układy programowalne
AUTOR
Źródło
slideplayer.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"