Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Cyber Europe 2024 - gotowość Unii Europejskiej (UE) na cyberatak w sektorze energetycznym

Article Image
Jedna z największych inicjatyw z obszaru cyberbezpieczeństwa w Europie - tzw. Cyber Europe 2024, pozwoliła orzec o stopniu wytrzymałości sektora energetycznego w Unii Europejskiej (UE). W trakcie trwających razem 2 dni ćwiczeń 30 narodowych zespołów reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa, w tym zespół z Polski, odpierało ataki, rzecz jasna fikcyjne, na infrastrukturę energetyczną UE. Jak sobie te zespoły poradziły w praktyce? Wyniki tych ćwiczeń będą zawarte w specjalnym raporcie.

Celem ćwiczeń Cyber Europe, które co 2 lata regularnie organizuje Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), jest testowanie procedur zarządzania kryzysowego, które, w obliczu międzynarodowego kryzysu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, nabiera dużego, a w ostatnim czasie wręcz niepodważalnego znaczenia. W tegorocznej, 7. edycji ćwiczeń Cyber Europe skupiono się przede wszystkim na wymierzone w infrastrukturę energetyczną Unii, w tym Polski, cyberzagrożenia. Zgodnie z założeniami, odgrywane ataki miały wynikać z napięć geopolitycznych pomiędzy UE, a fikcyjnym, obcym państwem (niekoniecznie Rosją).

Dwudniowe ćwiczenia (w dniach: 19 i 20 czerwca 2024 roku) symulowały multum incydentów cyberbezpieczeństwa na dużą skalę. Uczestnicy Cyber Europe 2024 doskonalili umiejętności współpracy, koordynacji i zarządzania kryzysowego, ażeby móc sprostać różnym wyzwaniom stawianym przez wybrane scenariusze, zapewnić ciągłość działania, a także bezpieczeństwo usług w sytuacjach kryzysowych. W ramach ćwiczeń Cyber Europe 2024 brało udział łącznie 30 narodowych zespołów reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa, różne agencje oraz instytucje UE, a także ponad tysiąc ekspertów z różnych dziedzin - od reagowania na liczne w czasie incydenty, po podejmowanie trudnych decyzji.

W chwili obecnej trwa analiza procesów i działań, które podjęto w trakcie Cyber Europe 2024, by zidentyfikować ewentualne słabości. Wyniki ćwiczeń Cyber Europe 2024 zostaną zawarte w raporcie końcowym, który zostanie wydany łącznie w 2 wersjach: z ogólnymi informacjami, dostępnej publicznie, a także bardziej szczegółowej z rekomendacjami dotyczącymi poprawy odporności na cyberataki wycelowane w sektor energetyczny UE - z limitowanym dostępem w celu zachowania bezpieczeństwa uzyskanych informacji.

Więcej informacji pod adresem: nask.pl

Wideo
Firma: NASK PIB
Tematyka materiału: Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwo, Europa, infrastruktura energetyczna, NASK PIB, Unia Europejska
AUTOR
Źródło
nask.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"