Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Niezależność energetyczna w domu? Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) już pracują nad stosownym rozwiązaniem

Article Image
Ma to być całkowicie nowy prototyp jednostki kogeneracyjnej o nazwie MCeFC (z ang. Molten Carbonate e-Fuel Cell) - wysokotemperaturowy stos ogniw paliwowych, który będzie oparty na technologii ogniw węglanowych i zasilany: płynnymi biopaliwami i e-paliwami zamiast wodorem. Za sprawą MCeFC będzie możliwa niezależność, żeby nie powiedzieć samowystarczalność energetyczna odbiorców końcowych - szczególnie w skali domów jednorodzinnych.

Zastąpienie wodoru paliwami, które mogą być: transportowane i przechowywane przy użyciu dostępnej infrastruktury, pozwala nie tylko na uniknięcie problemów związanych z wodorem, jako paliwem, ale umożliwia też korzystanie ze wszystkich zalet, które niesie ze sobą rozwój z dziedziny odnawialnych źródeł energii (OZE). Zastosowanie biopaliw do zasilania MCeFC jest kluczowym krokiem w stronę uznania opisywanego rozwiązania za generator OZE działający, w rzeczy samej, w systemie prosumenckim, choć wymagana jest jeszcze zmiana przeróżnych obowiązujących przepisów w Polsce. Tym niemniej do generacji mocy elektrycznej i ciepła na własne potrzeby będą mogły być wykorzystywane alkohole - z naciskiem na te produkowane syntetycznie w celu zachowania zamkniętego obiegu dwutlenku węgla, takie jak metanol czy etanol i propanol. W rezultacie obsługa MCeFC będzie ograniczona do uzupełniania zbiornika paliwa mieszaniną wody i wybranego alkoholu, a sama jednostka ma pracować - bez serwisu, przez co najmniej kilkadziesiąt tysięcy godzin. Tego typu rozwiązanie z pewnością przyniesie rewelacyjne zyski dla użytkowników i stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej, biorąc, na dobrą sprawę, pod uwagę fakt, że będzie w pełni niezależne od warunków atmosferycznych - inaczej niż ma to miejsce w przypadku fotowoltaiki oraz elektrowni wiatrowych.

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: jednostki kogeneracyjne, MCeFC, Molten Carbonate e-Fuel Cell, nowe wynalazki, Politechnika Warszawska, PW
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"