Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kluczowe znaczenie izolacji w nowoczesnych aplikacjach wysokonapięciowych

Article Image
Izolacja obwodów elektrycznych jest niezwykle znacząca w przypadku nowoczesnych aplikacji wysokonapięciowych. Jeżeli nie jest prawidłowo wdrożona, mogą wystąpić, w rzeczy samej, srogie zakłócenia elektromagnetyczne, uszkodzenia, zwarcia, pożary, a nawet porażenia prądem. Nie należy zaniedbywać, zdawałoby się, tak mało kluczowej, wręcz błahej drobnostki. Czemu jest ona taka ważna? Odpowiedź w niniejszym wpisie.

Do nowoczesnych aplikacji wysokonapięciowych można zaliczyć, bez wątpienia, liczną gamę pojazdów elektrycznych (EV). Występujące w nich baterie: 400 V i 800 V zarządzane są przez dedykowane systemy, bez których działania przywołane pojazdy stają się bezużyteczne. Tym sposobem należy ochraniać te systemy szczególnie przed przeskokami iskier elektrycznych i zakłóceniami elektromagnetycznymi. Do tego celu potrzeba efektywnej izolacji, a dokładniej podzespołów izolacyjnych, które stanowią skuteczne zabezpieczenie. Jest to dosyć kluczowa sprawa, biorąc pod uwagę pokaźny wzrost liczby rozwiązań tzw. elektroniki osobistej, która, z łatwością, emituje sporo zakłóceń elektromagnetycznych. Również automatyka przemysłowa wymaga trafnej izolacji. Chodzi tu o ochronę m.in.: czujników, silników elektrycznych, a także robotów, które nie tylko są unikatowe, lecz również drogie i trudne do zdobycia. Uszkodzenie tego rodzaju sprzętu to z pewnością ogromna strata dla fabryk. Z kolei w urządzeniach, które powstają dla sektora medycznego, niższe rozmiary oraz złożoność podzespołów izolacyjnych umożliwiają miniaturyzację tych rozwiązań bez obniżania bezpieczeństwa ich stosowania. To oznacza wydłużony czas ich sprawności, a także mniejszy wskaźnik awaryjności - tak bardzo pożądane w służbie zdrowia. Nie zapominajmy też o instalacjach fotowoltaicznych, w których są panele słoneczne - wszędzie tam, gdzie dochodzi do wytwarzania i przesyłu energii, tam, z miejsca, potrzebna jest izolacja.

Więcej informacji pod adresem: news.ti.com

Wideo
Firma: Texas Instruments (TI)
Tematyka materiału: aplikacje wysokonapięciowe, EV, Texas Instruments, TI, systemy zarządzania bateriami, zakłócenia elektromagnetyczne
AUTOR
Źródło
news.ti.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"