Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Możliwość wytwarzania (krzemowych) układów scalonych w domu

Article Image
Tak, dobrze widzicie tytuł, choć sprzęt do tego potrzebny jest drogi, co zniechęca do produkcji układów powyżej w warunkach domowych (po co się tak „męczyć”, skoro można je tanio kupić?).

Niewątpliwie potrzeba wysokotemperaturowego pieca, mikroskopu elektronowego i wysokiej klasy oprogramowania, by osiągnąć wspomniany wyżej zamiar. Jednak „tam gdzie wola, tam i sposób", czego doskonałym przykład jest użytkownik Breaking Taps, który zamieścił na portalu YouTube film, w którym przedstawił „proces” domieszkowania wafla krzemowego przy użyciu kwasu fosforowego i lasera podczerwonego, „imitując” dyfuzję przeprowadzaną w przemysłowych warunkach  (ostatni element zapewnia tyle samo ciepła, co piec z początku - wystarczy „umieścić” domieszkę na waflu i „podziałać” na nią odpowiednio dobranymi impulsami). Efekt przez niego uzyskany jest wspaniały, choć nie w pełni idealny (daleko w nim do fabrycznej jakości) - tym niemniej kilka prób oraz błędów i mamy ostatecznie co trzeba (jest to dobra wiadomość dla osób chcących wytwarzać „scalaki”).

Naprawdę intrygująca to sprawa - należy tylko pamiętać, że od laserów podczerwonych lepsze są lasery UV, z racji mniejszego prawdopodobieństwa uszkadzania wafli krzemowych, i to one powinny być stosowane (czytaj: ich „bardziej wyważona” penetracja).

Informacje o domowej technologii wytwarzania czipów krzemowych należy traktować jako całkowicie absurdalny news medialny. Linia produkcyjna czipów krzemowych kosztuje miliardy dolarów i tylko kilka firm na świecie stać jest na tak drogie wyposażenie technologiczne.

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Breaking Taps, chipy, domieszkowanie układów scalonych, krzem, kwas fosforowy, lasery podczerwone, lasery półprzewodnikowe, mikroskop elektronowy, piece wysokotemperaturowe, wafle krzemowe, wytwarzanie układów scalonych, YouTube
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"