Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kluczowa stacja elektroenergetyczna na Pomorzu Zachodnim zostanie rozbudowana

Article Image
Chodzi tutaj o stację elektroenergetyczną Dunowo znajdującą się w pobliżu Koszalina. W miniony piątek (23.02.2024 r.) Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisały z wykonawcą inwestycji umowę na rozbudowę tej stacji. Za realizację rozbudowy będzie odpowiedzialna firma SPIE Elbud Gdańsk. Prace nad rozbudową stacji rozpoczną się z założenia jeszcze w tym roku i mają się zakończyć za niecałe 3 lata.

Obecnie do stacji elektroenergetycznej Dunowo doprowadzone są linie przesyłowe 400 kV ze stacji: Słupsk i Morzyczyn pod Szczecinem. W ramach planowanej rozbudowy stacja zostanie przystosowana do połączenia z nowymi liniami 400 kV, ze stacji: Żydowo Kierzkowo oraz Piła Krzewina. W szczególności wymienione zostaną w niej wyeksploatowane urządzenia oraz ma powstać stanowisko dla nowego autotransformatora. Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Dunowo jest częścią programu, którego realizacja ma na celu przyrost niezawodności dostaw energii elektrycznej w północnej części Polski, a także wyprowadzenie mocy z odnawialnych, ekologicznych źródeł energii (OZE), w tym morskich farm wiatrowych. Wartość zaplanowanej inwestycji wynosi dokładnie 171 127 072,00 zł zł netto. Jeśli wszystko się powiedzie, to w 2027 roku powinna się zakończyć rozbudowa stacji elektroenergetycznej Dunowo - jest to termin z założenia nieprzekraczalny.

Więcej informacji pod adresem: pse.pl

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: inwestycje, Polska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE, sieci elektroenergetyczne, stacje elektroenergetyczne
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"