Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid rozważają alternatywę dla nowego polsko-litewskiego połączenia międzysystemowego

Article Image
Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid - operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, rozważają nowy wariant połączenia elektroenergetycznego, pomiędzy tymi państwami.

Ze względu na znaczny wzrost kosztów i wysoką liczbę zamówień u producentów kabli prądu stałego i stacji przekształtnikowych, przetargi na planowane połączenie HVDC Harmony Link zostały anulowane w kwietniu 2023 roku. Po tej decyzji, operatorzy sieci przesyłowych Polski i Litwy rozpoczęli przygotowania do nowych przetargów. Jednocześnie analizowane są każde inne rozwiązania, które pomogłyby obniżyć koszty i umożliwiłyby uruchomienie połączenia w jak najkrótszym czasie. Jedną z opcji, które są rozważane jest kabel lądowy. Według wstępnej oceny, wybór tegoż wariantu może pozwolić na zmniejszenie budżetu projektu i jego szybszą, w praktyce, realizację. Kabel lądowy mógłby, częściowo, wykorzystywać korytarz planowanej trasy kolejowej Rail Baltica między Polską, a Litwą. Ponieważ wciąż trwają wstępne oceny, na tym etapie rozważane są obydwa warianty połączenia. Decyzja w sprawie sposobu realizacji połączenia zostanie podjęta w pierwszej połowie 2024 roku.

Więcej informacji pod adresem: pse.pl

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: kable lądowe, Litwa, Polska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, połączenia międzysystemowe, PSE
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"