- Sterowanie drogą radiową w paśmie 433 MHz.
- Dwa wyjścia przekaźnikowe o obciążalności maksymalnej 5 A/250 V AC.
- Zasięg ok. 30 m (ok. 100 m z dodatkową anteną).
- Praca bistabilna (włącz/wyłącz) lub monostabilna (impulsowa).
- Wyjścia sterowane nadajnikiem lub przyciskami na odbiorniku.
- Pilot w małej, ergonomicznej obudowie (KM P-15).
- Odbiornik dopasowany do obudowy Z106 (przeznaczonej do mocowania na szynie DIN).
- Zasilanie pilota – bateria LR23 12 V, pobór prądu 10 mA.
- Zasilanie odbiornika – 9...12 V AC lub 9...15 V DC, pobór prądu max 120 mA.
Kompletne urządzenie tworzą nadajnik i odbiornik. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie zamknięto w estetycznych, praktycznych, profesjonalnych obudowach. Sterowanie odbywa się w paśmie ISM na częstotliwości 433 MHz. Odbiornik ma swój unikatowy adres, co po drobnej zmianie oprogramowania, umożliwia współużytkowanie kilku takich systemów na jednym obszarze.
Nadajnik
Składa się on z mikrokontrolera ATtiny24, modułu radiowego TX433 i kilku elementów biernych. Najważniejszym elementem składowym nadajnika jest jednak program zawarty w pamięci mikrokontrolera.
Jeśli nadajnik jest nieużywany (gdy nie jest wciśnięty żaden przycisk), mikrokontroler zostaje wprowadzony w tryb najniższego poboru energii – PowerDown. Dodatkowo są wyłączane moduły Watchdog i BOD, a zastosowany stabilizator MCP1703 „na własne potrzeby” pobiera prąd o natężeniu zaledwie 2 mA. W efekcie pobór prądu całego układu w tym stanie jest znikomo mały i bateria o pojemności 100 mAh powinna wystarczyć na ponad 4 miesiące użytkowania.
Po naciśnięcia któregoś z przycisków jest generowane przerwanie Pin Change Interrupt i zostaje wznowione wykonywanie programu. W pierwszej kolejności – za pomocą funkcji SwitchScan() – jest sprawdzany stan przycisków. Następnie funkcja CodeInit() przygotowuje tablicę danych, która zawiera informację o tym, jak ma wyglądać każdy impuls przebiegu wysłanego do modułu radiowego. Kolejne impulsy odpowiadają kolejnym bitom danych a czas trwania impulsu zawiera informację o wartości bitu. Po każdym impulsie następuje przerwa o stałym czasie. Logicznej „1” (H_BIT) odpowiada impuls o czasie 1,6 ms, natomiast logicznemu „0” (L_BIT) impuls o czasie 0,8 ms. Czas trwania przerwy po każdym impulsie wynosi 1,6 ms.
Elementy tablicy zawierają cztery liczby: 0, 1, 2, 3. Wartość „0” to brak impulsu tzw. NULL_BIT. Wartość „1” odpowiada logicznej jedynce, wartość „2” odpowiada logicznemu zeru, a wartość „3” to impuls o czasie trwania 3,2 ms nazwany w programie SPECIAL_BIT. Dwa dodatkowe stany są niezbędne do synchronizacji odbioru przebiegów. Jeden przebieg to 26 impulsów. Taki pakiet to ramka, która zawiera punkt startu, część synchronizującą, część stałą, czyli adres urządzenia i część zależną od wciśniętego przycisku, a więc komendę. Pierwszy impuls jest wyznacznikiem początku ramki i stanowi połączenie dwóch impulsów: SPECIAL_BIT i L_BIT, i trwa w sumie 4,8 ms. Następnie ramka zawiera 5 impulsów logicznego zera – jest to część synchronizująca. Ta część ramki ma pomóc w dostrojeniu modułu odbiornika do odbieranego sygnału i nie niesie żadnej informacji. Kolejne 8 impulsów to adres urządzenia. Jego wartość w programie określa definicja #define MODULE_ADDRESS i domyślnie jest on ustawiony na 54. Zmieniając wartość adresu można sprawić, aby dwa urządzenia pracujące w bliskiej odległości nie wpływały na siebie wzajemnie. Następne 10 bitów to wysłana dwukrotnie, 5-bitowa komenda. Jej wartość zależy od wciśniętego przycisku. Przesyłaną ramkę kończy logiczne „0”.
Gdy informacje o ramce są gotowe, funkcja TxStart() konfiguruje licznik TIMER1 do pracy z okresem 0,8 ms. Wysyłanie ramki odbywa się w procedurze obsługi przerwania od licznika ISR (TIM1_OVF_vect) – na każdy bit ramki przypadają trzy takie zdarzenia. Nadawanie ramek trwa dopóki jest wciśnięty przycisk nadajnika. Po zwolnieniu przycisku następuje wysłanie kilku ramek z komendą o wartości 0 – jest to dodatkowa informacja dla odbiornika o zwolnieniu przycisku, następnie układ przechodzi w stan uśpienia. Rezystory R3 i R4 stanowią dzielnik do pomiaru napięcia zasilającego. W czasie nadawania ramki dioda LED1 miga w kolorze zielonym, gdy napięcie spadnie poniżej 7,5 V dodatkowo świeci się na czerwono.