Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zabezpieczenie nadprądowe/nadrozładowcze dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Article Image
Elmax
Opisywany projekt zabezpiecza i monitoruje akumulator kwasowo-ołowiowy przed zbyt niskim napięciem akumulatora i stanami nadprądowymi. Układ składa się ze wzmacniacza MAX4373 current-sense z wewnętrznymi podwójnymi komparatorami oraz P-kanałowego MOSFETu w szeregu z akumulatorem i jego obciążeniem. Układ pracuje jako normalnie zamknięty przełącznik, który może zostać otwarty, gdy wzmacniacz prądowy i komparatory wykryją wysoki prąd obciążenia LUB niskie napięcie baterii. W przypadku wystąpienia nadmiernego prądu, komparator blokuje wyjście i może być zresetowany za pomocą wbudowanego przełącznika SW1.
Cechy
  • Wejście 12 V akumulator kwasowo-ołowiowy
  • Prąd obciążenia wyjścia do 5 A
  • Próg niskiego poziomu baterii 10,5 V
  • Przełącznik resetujący na płycie
  • Dioda LED awarii pokładowej
  • Dioda LED wyjścia na płycie
  • Wymiary PCB 53,18×32,86 mm
  • 4×3 mm otwory montażowe

Układ zabezpiecza akumulator kwasowo-ołowiowy poprzez odłączenie jego obciążenia w obecności nadmiernego prądu (ponad 5 A), lub niskiego napięcia na zaciskach wskazującego na nadmierne rozładowanie (< 10,5 V). Akumulator i obciążenie są połączone za pomocą rezystorów 0,025 Ω current-sense (R1, R3, R4, R7) i P-kanałowego MOSFET-u mocy U1. U1 może obsłużyć 30 V napięcia dren-źródło i ciągły prąd większy niż 5 A.

Układ scalony U3 jest urządzeniem mikropowerowym pobierającym tylko 50 µA prądu zasilania. Zawiera podwójny komparator oraz wzmacniacz high-side current-sense, którego prąd wyjściowy jest proporcjonalny do prądu płynącego przez (R1+R3+R4+R7). Górny komparator (C2) mierzy napięcie baterii poprzez R2/R5 i u...

Aby kontynuować czytanie wykup prenumeratę
Kup teraz
Galeria
DATA SHEET
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"