Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Lampa-sygnalizator przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Article Image
Elmax
Jeśli jesteś entuzjastą kosmosu i lubisz patrzeć w gwiazdy, prawdopodobnie jesteś już zaznajomiony z ISS, czyli Międzynarodową Stacją Kosmiczną, która okrąża Ziemię sześć razy na dobę. Jeśli interesujesz się ISS, tak jak autor, który jest studentem inżynierii lotniczej, to spodoba ci się ten projekt.

To łatwe do wykonania urządzenie, to mała półkulista lampa, która daje  łagodną poświatę po podłączeniu do źródła zasilania. Kiedy jednak ISS przelatuje nad twoją lokalizacją, lampka zaczyna migać, od około 30 sekund do kilku minut.

Wszystko, czego potrzebujesz do wykonania tego projektu, to mikrokontroler węzłowy (nodeMCU), dioda LED ∅ 5 mm, kolor wedle uznania, kawałek izolowanego przewodu, rezystor 330 Ω, gruby karton do wykonania podstawki lampy i matowy klosz w kształcie półkuli.

Do przetestowania tego projektu potrzebne są dwie platformy programowe: Adafruit IO i IFTTT. Adafruit IO, to usługa internetowa przeznaczona dla użytkowników, do wyświetlania, reagowania i interakcji z ich danymi w pewny i bezpieczny sposób w chmurze. IFTTT wywodzi swoją nazwę od wyrażenia warunkowego programowania „If This Then That” (jeśli stało się to, to zrób tamto) i jest platformą oprogramowania, która łączy aplikacje, urządzenia i usługi różnych programistów, aby uruchomić jedną lub więcej automatyzacji z ich udziałem.

Aby wykonać projekt, najpierw skonfiguruj Adafruit IO, a następnie zainstaluj w smartfonie aplikację IFTTT, która jest łatwo dostępna, za darmo (w wersji ograniczonej) w Internecie. Aby skonfigurować Adafruit IO, otwórz stronę io.adafruit.com, utwórz tam konto i zaloguj się.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ISS, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nodeMCU, LED, Adafruit IO, IFTTT
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"