Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sterownik pulsującej taśmy LED

Article Image
Elmax
Taśmy z diodami LED służą nie tylko do oświetlania, lecz również do dekoracji. Na przykład wolno pulsujące światło może dać naprawdę ciekawy efekt wizualny, chociażby w witrynach sklepowych. A to wszystko bez użycia mikrokontrolera!

Do czego to służy?

Zadaniem tego układu jest cykliczne ściemnianie i rozjaśnianie odcinka taśmy LED, przystosowanej do zasilania napięciem 12 V. Obciążeniem może być również coś innego, na przykład żarówka albo dioda LED wysokiej mocy z odpowiednim rezystorem ograniczającym jej prąd. Regulacja odbywa się poprzez zmianę wypełnienia impulsów, czyli PWM. Na płytce umieszczono odpowiedni element wykonawczy, jak i odpowiednie zabezpieczenia dla niego w wypadku podłączenia obciążenia indukcyjnego, na przykład silnika prądu stałego

Układ jest przystosowany do zasilania napięciem 12 V i takie samo napięcie podaje odbiornikowi. Pojedynczy cykl trwa około 2,8 s i w tym czasie sterowana taśma w pełni rozjaśnia się, a potem gaśnie. Nie ma przy tym nieestetycznego efektu skokowego rozjaśniania, jaki znamy z prostych sterowników wykorzystujących mikrokontrolery z ośmiobitowym generatorem PWM.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: AVT3302, LED, sterownik, oświetlenie
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"