Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Stroboskop imprezowy

Article Image
Elmax
W styczniu 2014 roku opublikowaliśmy projekt urządzenia, którego – jak wmawiano nam – nie da się zrobić! Nie dość, że działało to cieszyło się ogromną popularnością. Teraz mamy jeszcze prostszą i znacznie tańszą wersję wykorzystującą standardowy naświetlacz LED 230 V AC 30 W, który można kupić dość tanio w Internecie. Jest on również nieco większy!

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że diody LED dużej mocy nie mogą być strobowane, tzn. szybko włączane i wyłączane – z bardzo podobnego powodu, dla którego żarówka nie może być strobowana. Lampy żarowe mają dużą bezwładność cieplną – ich żarniki nie mają szansy ochłodzić się wystarczająco po każdym „błysku”. Więc nawet jeśli prąd przez żarnik może być włączany i wyłączany gwałtownie, temperatura żarnika reaguje znacznie wolniej; w rzeczywistości bardzo powoli. Diody LED nie mają bezwładności żarników. Białe diody LED typowo bazują na niebieskich diodach LED z towarzyszącym im luminoforem, który wytwarza białe światło. I tu właśnie pojawia się nieporozumienie. Fosfory w świetlówkach mają bezwładność – z pewnością dość dużą. Więc kiedy wyłączamy światło, potrzeba znacznej ilości czasu, zanim luminofor przestanie emitować światło.

Jednak luminofor w białych LED nie emituje światła poprzez fosforescencję, lecz poprzez proces zwany scyntylacją. Oznacza to, że nie ma światła po każdym błysku. W rzeczywistości, nasze testy wykazały, że te bardzo jasne naświetlacze LED mogą błyskać bardzo szybko, do 10 kHz lub więcej.

Jednakże, miganie światła stroboskopowego dla imprez wcale nie jest szybkie, bo tylko około 18 błysków na sekundę. Poprzedni model urządzenia był oparty na naświetlaczu LED, który nie miał wewnętrznego zasilania i dlatego miał jedną poważną wadę – oddzielne pudełko zawierające solidny transformator sieciowy. Przeznaczony był do zasilania naświetlaczy LED o mocach od 10 W do 100 W.

Nasz nowy model urządzenia oparty jest na naświetlaczu LED 230 V AC, sprzedawanym w dużych ilościach przez Internet, o mocach 10 W, 20 W, 30 W, 50 W lub 100 W. Zasilany z sieci sterownik LED jest już zamontowany i okablowany wewnątrz obudowy. Wszystkie są dość podobne w wyglądzie przy czym ich rozmiar wzrasta w zależności od mocy znamionowej. Ten przedstawiony w tym artykule jest o mocy 30 W, ale można użyć dowolnego o mocy od 10 W do 100 W. Jednak, uważamy, że 30 W jest prawdopodobnie wystarczające.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: CMOS 7555, stroboskop, dyskoteka, oświetlenie, impreza
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"