- 2 wejścia, których poziom może być odczytywany przez aplikację sterującą.
- 2 sterowane przez aplikację wyjścia z przekaźnikami wykonawczymi.
- 1 wejście do podłączenia kablem USB telefonu lub tabletu z uruchomioną aplikacją sterującą.
- 1 wejście zasilające 5 V/500…1000 mA, służące do zasilania zarówno układu sterownika, jak i ładowania telefonu.
- Współpraca z systemem Android w wersji 3.1 lub nowszym.
Układ FT311D pełni funkcję hosta USB dla urządzeń takich jak telefony czy tablety. W praktyce oznacza to możliwość użycia interfejsu USB tych urządzeń do wymiany danych pomiędzy nimi a dołączonym sterownikiem. W prosty sposób, z poziomu uruchomionej w telefonie aplikacji, uzyskuje się dostęp do 7 uniwersalnych portów wejścia/wyjścia, w które wyposażono układ FT311D. Po dołączeniu do portów układów wykonawczych, takich jak przekaźniki i transoptory, otrzymujemy nieskomplikowany sterownik.
Budowa sterownika
Do gniazda G1 typu USB-A dołącza się kabel służący do komunikacji poprzez interfejs USB ze smartfonem lub tabletem. Z gniazda sygnał jest podawany na wejścia USBDP i USBDM interfejsu IC1. Do portów IOBUS0-1 poprzez transoptory OK1A i OK1B można dołączyć wyjścia urządzeń, których stan ma być odczytywany za pomocą sterownika. Transoptory służą do zabezpieczenia portów IOBUS przed uszkodzeniami elektrostatycznymi. Poszerzają także zakres napięciowy dopuszczalnych poziomów sygnałów wejściowych od ok. 3 do kilkunastu woltów. Poziom napięcia wejściowego podawanego na gniazda J1 i J2 może być odczytywany za pomocą aplikacji sterującej jako logiczne "0" (jest napięcie) lub logiczna "1" (brak napięcia). Ze względu na diodę transoptora, do poprawnej detekcji poziomu napięcia wejściowego jest konieczne, aby napięcie wejściowe miało odpowiednią polaryzację.
Wyjścia IOBUS4 i IOBUS5 służą do sterowania pracą dwóch przekaźników (K1 i K2) ze stykami przełącznymi. Oczywiście, także tu załączeniem lub wyłączeniem przekaźnika steruje aplikacja.
Do gniazda micro-USB doprowadza się zasilanie. Najlepiej w tym celu wykorzystać zasilacz do ładowania akumulatora telefonu. Będzie on służył jako zasilacz interfejsu oraz, gdy zajdzie potrzeba, będzie ładował akumulator smartfonu dołączonego do gniazda G1. Pobór prądu przez płytkę sterownika jest rzędu dziesiątek miliamperów, co nie powinno nadmiernie obciążać zasilacza.
Styki przekaźników wyprowadzone są na złącza J5 i J6. W pozycji neutralnej, gdy przekaźnik nie jest załączony, zwierane są wyprowadzenia oznaczone "CN-NC". Po załączeniu zwierane są wyprowadzenia "CN-NO".
Przycisk S1, kondensator C15 i rezystor R4 tworzą obwód zerowania sterownika. Po naciśnięciu przycisku można spowodować restart sterownika bez konieczności odłączania jego zasilania.
Konfiguracja wyprowadzeń IOBUSx układu FT311D
Interfejs FT311D wyposażono w 7 uniwersalnych linii GPIO oznaczonych IOBUS0…IOBUS6. Mogą one pracować w różnych trybach: wyprowadzenia UART, do transmisji w formacie I²C, SPI, wyjścia PWM. W opisywanym sterowniku użyto podstawowego trybu pracy jako porty do przesyłania i odbierania sygnałów cyfrowych. Za wybór trybu pracy wyprowadzeń IOBUS odpowiada poziom napięcia występujący na 3 wejściach CNFG0…CNFG2 interfejsu IC1. W tym urządzeniu są one zwarte do masy.
Linie IOBUS0 i IOBUS1 są połączone z transoptorami i powinny odczytywać poziom napięcia z ich wyjść. Linie IOBUS4 i IOBUS5 sterują tranzystorami i powinny ustawiać na swoich wyjściach odpowiednie poziomy napięcia podawane potem na bazy tranzystorów. Mówiąc w skrócie - część linii GPIO powinna pracować jako wejścia, a część jako wyjścia.
Linie IOBUS nie mają możliwości pracy jako uniwersalne wejścia/wyjścia i każdy z portów musi być indywidualnie skonfigurowany. Można to zrobić, ustawiając lub zerując odpowiednie bity w rejestrach konfiguracyjnych interfejsu FT311D z poziomu aplikacji sterującej.