- sterowanie taśmami LED 12V RGB z dodatkowymi diodami CCT (W/WW) w kolorze białym z odcieniem ciepłym i zimnym,
- sterowanie poprzez interfejs I²C,
- sumaryczne obciążenie wyjść może wynosić maksymalnie 10 A,
- wyposażony jest w przetwornice PSU obniżającą napięcie zasilania taśm 12 V do 5 V wymaganego przez Pi Zero.
Przedstawiony moduł umożliwia rozszerzenie funkcjonalności Pi Zero o sterowanie taśmami LED 12 V RGB z dodatkowymi diodami CCT (W/WW) w kolorze białym z odcieniem ciepłym i zimnym. Dodatkowe diody umożliwiają uzyskanie nie tylko palety kolorów, ale też światła białego o zmienianej płynnie temperaturze barwowej - co daje dodatkowe możliwości w aranżacji oświetlenia.
Budowa i działanie
Moduł jest aplikacją układu PCA9634 (U1). PCA9634 wchodzi w skład rodziny kontrolerów LED I²C firmy NXP. Jest to konfigurowany ośmiokanałowy generator PWM z możliwością indywidualnej i grupowej regulacji PWM.
Sterowanie odbywa się poprzez magistralę I²C, sumaryczne obciążenie wyjść może wynosić maksymalnie 10 A, co pozwala zasilać, w zależności od mocy, nawet do kilkunastu metrów taśmy LED. Każdy kolor ma możliwość indywidualnej regulacji 8-bitowym sygnałem PWM, a dodatkowo cała taśma może być sterowana globalnie, co pozwala na dosyć swobodne regulowanie barwą i jasnością świecenia.
Sygnały wyjściowe LR/LG/LB/LW/LWW są buforowane układami sterowników bramek tranzystorów MOSFET U2...4 typu TC4426. Tranzystory wykonawcze Q1...5 sterują poszczególnymi łańcuchami kolorów taśmy. Moduł wyposażony jest w złącze I²C zgodne ze standardem Grove. Sygnał OEL pozwala na sprzętowe globalne załączenie/wyłączenie taśmy bez modyfikacji rejestrów sterujących U1.
Moduł ma zwory konfiguracyjne A0, A1 umożliwiające wybór jednego z czterech adresów bazowych (0x1C...0x1F). Umożliwia to niezależne sterowanie czterema taśmami LED RGBCCT z jednego RPi poprzez wspólną magistralę I²C, z jednym globalnym sygnałem OEL.
Moduł wyposażony jest w przetwornice PSU obniżającą napięcie zasilania taśm 12 V do 5 V wymaganego przez Pi Zero, co upraszcza aplikację do jednego zasilacza 12 V podłączonego do złącza PWR. W przypadku współpracy z kilkoma nakładkami przetwornice montujemy tylko w jednej z nich.
Taśmę łączymy z modułami poprzez złącze śrubowe RGBCCT. Niestety taśmy RGBCCT nie mają określonego standardu złącza (są różne w zależności od szerokości taśmy) oraz różnią się przypisaniem wyprowadzeń LED. Przed podłączeniem taśmy należy zweryfikować kolejności LED i w razie potrzeby zastosować odpowiednią przejściówkę.