Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wykrywanie świeżych i zgniłych owoców przy użyciu Raspberry Pi

Article Image
Elmax
Ręczna segregacja zgniłych i świeżych owoców spośród zmieszanych owoców to żmudna i męcząca praca. Mimo, że jest czasochłonna, większość fabryk przetwórstwa spożywczego stosuje tę metodę do produkcji dżemów i innych produktów na bazie owoców.

Dlatego, aby zapewnić znacznie mniej wymagające rozwiązanie, poniższy projekt koncentruje się na stworzeniu inteligentnej kamery AI, która może wykryć świeżość owoców i automatycznie je posortuje.

Tworzenie modelu ML

Przed stworzeniem modelu ML, należy zebrać różne zestawy danych. Można to zrobić robiąc zdjęcia różnych zgniłych i świeżych owoców lub pobierając z Internetu zbiory danych zawierające podobne, różniące się od siebie, zdjęcia.

Następnie, należy przygotować model ML używając różnych dostępnych opcji. W celach demonstracyjnych dla tego projektu użyto Lobe i Google Teachable Machine. Po utworzeniu nowego projektu i załadowaniu do modelu zbiorów danych z poprawnymi etykietami, należy go wytrenować. Następnie pobierz wytrenowany model i utwórz kod Pythona, aby go wdrożyć.

Kodowanie

Dołącz do kodu OpenCV i inne biblioteki. Następnie należy przechwycić wideo za pomocą kamery internetowej, wyciągnąć wybraną klatkę obrazu i zapisać ją. Po przekazaniu zapisanej klatki do modelu ML nastąpi jej przetworzenie i otrzymamy wynik czy dany owoc jest świeży czy zepsuty.

Testowanie

Podłącz kamerę i uruchom kod. Połóż owoce przed kamerą, aby oszacować ich świeżość/zepsucie w procentach - tak, aby nastąpiło sortowanie. Możesz również zmodyfikować kod, aby dodać serwomotor lub siłownik do poruszania i segregowania owoców.

Uwaga: model ML można przygotować używając narzędzia innego niż Google Teachable. 

Poniższy plik zawiera model ML i kod Pythona, jak również załączony model ML, który został utworzony z Google Teachable.

Wykaz elementów
Liczba
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
1
Kamera
 
Uwaga: Servomechanizm jest opcjonalny. W celu wykonania czynności takich jak sortowanie można utworzyć odpowiednią funkcję w kodzie.
Wideo
Do pobrania
Download icon Pobierz model ML i kod

Artykuł Fresh and Rotten Fruit Detection Using Raspberry Pi opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicsforu.com.

Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"