- Samodzielny, pełnoprawny odtwarzacz MP3, CD i innych plików muzycznych.
- Możliwość odtwarzania transmisji w postaci strumienia z serwerów internetowych oraz innych źródeł.
- Zdalnie sterowany za pomocą pilota RC5.
- Wyposażony we własny dysk twardy (SATA).
- Pracuje pod kontrolą Openelec.
- Elastyczna budowa. Możliwość dopasowania do własnych wymagań, zastosowania innego wyświetlacza itd.
W większości aplikacji multimedialnych Raspberry Pi pracuje w charakterze odtwarzacza sieciowego, pozbawionego wyświetlacza, klawiatury i własnej pamięci masowej. Przykładem takiego urządzenia jest opisywany w EP 1/2016 „Audiofilski odtwarzacz muzyki z Raspberry Pi”. Urządzenie prezentowane w tym artykule jest inne. Wszystkie pliki muzyczne są przechowywane na wbudowanym, 2,5-calowym dysku twardym, odtwarzacz ma nieskomplikowaną grafikę i czytelny wyświetlacz LCD. Odtwarzacz Media Pi współpracując z aktywnymi zestawami głośnikowymi, staje się kompletnym systemem audio lub zastępuje odtwarzacz CD będąc źródłem muzyki dla „klasycznego” zestawu audio.
Odtwarzacz składa się z wyświetlacza LCD RGB o przekątnej 5” (wielkość wyświetlacza dopasowano do użytej obudowy) oraz klawiatury funkcyjnej zintegrowanej z odbiornikiem podczerwieni. Mikrokomputer wykorzystuje interfejs HDMI do bezpośredniego sterowania wyświetlaczem typu AT050TN43. Zarówno wyświetlacz, jak i płytka konwertera HDMI, pochodzą ze znanego serwisu aukcyjnego. Oczywiście, przekątna wyświetlacza może być dostosowana do budowanego przez siebie urządzenia. Ważne, aby interfejs był zasilany z 5 V i nie pobierał więcej niż 0,5 A, które to wymagania spełnia większość wyświetlaczy LCD o przekątnej poniże 8” z podświetleniem LED.
Do obsługi odtwarzacza służy 12-przyciskowa klawiatura z wszystkimi potrzebnymi przyciskami, zarówno nawigacyjnymi, jak i obsługującymi odtwarzanie. Klawiatura wykorzystuje mikrokontroler ATmega32U4 symulujący pracę płytki Arduino Leonardo. Dzięki temu można było łatwo wykonać urządzenie, które służy jako klawiatura i odbiornik podczerwieni (kod RC5). Dzięki oprogramowaniu napisanemu w środowisku Arduino jest możliwa łatwa modyfikacja na przykład w celu dostosowania do odbioru rozkazów z innego pilota. Klawiatura jest dołączona jest do Raspberry Pi przez interfejs USB, a dzięki pracy w trybie klawiatury HID nie wymaga dodatkowych driverów.