- komunikacja w paśmie ISM 868 MHz przy zastosowaniu modulacji LoRA,
- wyposażony jest w gniazdo antenowe do bezpośredniego podłączenia anteny o impedancji 50 Ω z wtykiem żeńskim uFL,
- realizuje bezprzewodową transmisję szeregowego interfejsu UART,
- możliwa praca w trybie adresacji – tylko modem ze zgodnym kanałem i adresacją będzie odbierał transmitowane dane,
- możliwa praca w trybie rozgłoszeniowym (broadcast) – wszystkie moduły ze zgodnym kanałem będą odbierały dane,
- transmisja jest „otwarta” i możliwa do podsłuchania dowolnym innym modemem E32 pracującym z taką samą konfiguracją. Autoryzacja urządzeń i szyfrowanie przesyłanych danych muszą być wykonane w aplikacji sterującej.
W urządzeniu zastosowano moduł radiowy typu E32-868T20S firmy Ebyte, którego wygląd pokazano na fotografii 1. Odpowiada on za realizację transmisji szeregowej UART w paśmie ISM 866 MHz z modulacją LoRa. Wybór modemu został podyktowany prostotą aplikacji i konfiguracji.
Budowa i działanie
Moduł RM typu E32-868T20S zasilany jest napięciem systemowym Pico VSYS lub stabilizowanym 3,3 V z wewnętrznego stabilizatora Pico V33. Wybór napięcia zasilania modemu VRM umożliwia zwora VS. Do komunikacji z Pico używany jest interfejs UART dostępny na wyprowadzeniach GPIO0/1 (UART0) lub GPIO4/5 (UART1). Wyboru używanego UART dokonujemy przez zalutowanie odpowiednich pól zwór PCB RX/TX.
Dioda AUX sterowana sygnałem aktywności modemu AUX wskazuje aktywną komunikację. Układ U1 buforuje wyjście AUX modemu. Modem wyposażony jest w gniazdo antenowe do bezpośredniego podłączenia anteny o impedancji 50 Ω pracującej w paśmie 868 MHz, zakończonej wtykiem żeńskim uFL. Do sterowania trybem pracy modemu wymagane są dwa sygnały sterujące M0 i M1 podłączone do GPIO2, GPIO3. Znaczenie sygnałów M0, M1 opisano w tabeli 1. Dodatkowo do złącza I²C doprowadzono magistralę I²C0, która umożliwia podłączenie zewnętrznych czujników, gdy modem zajmuje UART0.