Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Robot do sanityzacji UV

Article Image
Elmax
Sanityzacja pomieszczeń szpitalnych jest nie łatwym zadaniem. Zwiększa szanse na zarażenie się infekcją, co prowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się szkodliwych mikroorganizmów.

Robot do sanityzacji UV wykorzystuje moc promieni UV do zabijania zarazków i bakterii. Robot może również dostarczać strumień wideo na żywo z jego otoczenia. Za pomocą WiFi, można kontrolować robota, a jego GUI pozwala sterować robotem wewnątrz sali szpitalnej bez fizycznej obecności na miejscu. Wszystko to umożliwia sanityzację pomieszczenia szpitalnego zgodnie z naszymi wymaganiami. Zabijając zarazki, światło UV ogranicza ich rozmnażanie poprzez niszczenie ich układu rozrodczego.

Połączenie

Raspberry Pi ↔ Sterownik silnika
VCC
Aktywne 1 i 2
GND
GND
GPIO 17
PIN 1
GPIO 27
PIN 2
GPIO 22
PIN 3
GPIO 23
PIN 5

Kodowanie

Wymagane jest Raspberry Pi z najnowszym systemem operacyjnym Raspbian oraz przeglądarką VNC. Należy otworzyć terminal Linux i zainstalować wymagane biblioteki dla Pythona. Następnie trzeba utworzyć GUI, do czego potrzeba zainstalować bibliotekę GUI dla Pythona. Trzeba zainstalować bibliotekę guizero, używając następującej składni:

sudo pip3 install guizero

Należy zainstalować bibliotekę gpiozero, aby móc kontrolować GPIO i uruchomić robota. Można to zrobić używając komendy:

sudo pip3 install gpiozero

Po zainstalowaniu bibliotek, trzeba utworzyć GUI do sterowania robotem.

Tworzenie GUI

W pierwszej kolejności trzeba zaimportować do kodu moduł biblioteki guizero oraz moduł sterowania robotem gpiozero. Następnie ustawić numery pinów GPIO do sterowania robotem. W projekcie użyto 17.27.22.23.

Potem należy utworzyć przyciski dla GUI i ustawić ich funkcje. W projekcie utworzono 5 przycisków do obsługi robota.

Ustawianie strumienia kamery

Następnie trzeba utworzyć kod do przechwytywania wideo na żywo z kamery Raspberry Pi i wyświetlania go w oknie Raspberry Pi. W tym celu użyto OpenCV do pobierania wideo z kamery Pi i wyświetlania go klatka po klatce na pulpicie Raspberry Pi.

Następnie trzeba zainstalować serwer VNC w Raspberry Pi oraz przeglądarkę VNC na komputerze lub smartfonie. Przejdź do pulpitu Raspberry Pi, otwórz VNC i sprawdź adres IP, aby zobaczyć ekran Raspberry Pi ze zdalnego komputera lub smartfona.

Budowa

Należy złożyć wszystkie komponenty podwozia robota, a następnie zamocować lampę UV na górze robota (jak pokazano na fotografiach poniżej).

Umieść Raspberry Pi przed robotem w taki sposób, aby kamera mogła wyraźnie widzieć, co jest przed nią.

Testowanie

Po przygotowaniu wszystkiego, włącz zasilanie Raspberry Pi i poczekaj na jego uruchomienie. Potem, otwórz jego ekran na zdalnym pulpicie lub smartfonie za pomocą VNC, a następnie uruchom kod Pythona z GUI i kamerą wideo. Należy odczekać kilka sekund. Na ekranie pojawi się aplikacja z nagraniem z kamery na żywo. W tym samym czasie na ekranie pojawi się również aplikacja z przyciskami sterującymi. Włącz światło UV i umieść robota w zamkniętym pomieszczeniu w szpitalu. Będziesz mógł sterować robotem z zewnątrz, a tym samym nie będziesz narażony na działanie promieniowania UV.

Od teraz można kontrolować ruch robota i widzieć jego aktualną pozycję, aby prawidłowo odkazić pomieszczenie.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
Wideo
Do pobrania
Download icon Robot do sanityzacji UV - kod źródłowy
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"