Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pięciozakresowy miernik panelowy LCD z funkcją wyświetlacza USB

Article Image
Elmax
To proste i tanie urządzenie wyświetla na LCD pięć różnych odczytów: dwa odczyty napięcia, dwa odczyty natężenia prądu i odczyt temperatury. Ma ono wiele zastosowań, ale jest głównie przeznaczone do zastąpienia mierników wielopanelowych. Może być również używane jako mały, dodatkowy ekran tekstowy dla PC, Raspberry Pi lub dowolnego innego komputera z portem USB.
Cechy i specyfikacje
  • Wyświetla dwa napięcia, dwa prądy i jeden odczyt temperatury na LCD 16×2
  • W alternatywnym trybie USB tekst ASCII z wirtualnego portu szeregowego jest wyświetlany bezpośrednio na wyświetlaczu LCD 20×4
  • Zakres wejściowy miernika panelowego: 5× 0–4,096 V
  • Skalowanie miernika panelowego: 2× 0–4,096 V → 0–60 V, 2× 0–4,096 V → 0–9 A, 1× 0–3 V → 0–100 °C
  • Rozdzielczość miernika panelowego: 58,6 mV dla napięć; 8,79 mA dla prądów
  • Szybkość aktualizacji miernika panelowego: 5 Hz

Wpadliśmy na ten pomysł podczas prac nad projektem wysokoprądowego zasilacza liniowego. Potrzebowaliśmy sposobu na wyświetlanie kilku różnych odczytów napięcia i prądu oraz temperatury radiatora, a używanie do tego celu kilku mierników panelowych nie miało sensu. 

Wystarczająco trudno jest wyciąć w przedniej części obudowy prostokąt, w którym zmieści się jeden wyświetlacz, a co dopiero trzy lub pięć. Gdybyśmy zastosowali oddzielne mierniki panelowe, wiązałoby się to z wieloma dodatkowymi przewodami i zwiększonym poborem prądu, co mogłoby się skończyć dość kosztownie.

To niedrogie urządzenie wykorzystujące mikroprocesor, LCD i niewiele więcej, sprawia, że cała sprawa jest o wiele łatwiejsza. Można używać tej płytki na dwa sposoby. W zasilaczu stanowiskowym podajemy pięć napięć analogowych ze wspólną masą. Napięcia te są ułamkiem rzeczywistych napięć mierzonych (np. na wyjściach dzielników napięcia). Wbudowany mikroprocesor pobiera próbki tych napięć i konwertuje wartości z powrotem do oryginalnych skal, a następnie wyświetla je na wyświetlaczu.

W przypadku piątego wejścia, które jest używane do pomiaru temperatury za pomocą termistora NTC, wykonuje ono również wymagane obliczenia w celu uwzględnienia nieliniowego zachowania termistora NTC.

W innym trybie mikroprocesor wykrywa, czy jest podłączony do interfejsu USB, a następnie zachowuje się w inny sposób. Użytkownik wysyła tekst, przez wirtualne łącze szeregowe, który jest wyświetlany na ekranie. Dzięki temu na podświetlanym LCD o wymiarach 16×2 lub większym 20×4 można łatwo wyświetlić dowolne informacje.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"