Mikrokontroler włącza i wyłącza światła o określonych przez użytkownika godzinach. Podczas pracy układ zaświeca każdy wąż LED aż do zaświecenia się wszystkich siedmiu. Następnie trzykrotnie błyska i gasi je w odwrotnej kolejności, co przy odpowiednim ułożeniu węży na choince (np. wąż 1 na szczycie, kolejno niżej 2 itd.) daje ładny efekt wizualny. Wieszając diody na choince przed domem, na balkonie itd. można go zasilać np. z akumulatora samochodowego.
Aby układ mógł działać przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia wystarczy akumulator o pojemności 7 Ah przy założeniu, że układ działa z ustawieniami początkowymi tzn. diody świecą w godzinach 17:00...0:00. Akumulator tej wielkości z łatwością można ukryć pod choinką.
„Sercem” jest mikrokontroler IC1 typu AT89C2051. Rolę stabilizatora napięcia pełni układ IC2 typu LM78L05. Poprawne zerowanie układu po dołączeniu napięcia zasilania zapewnia kondensator C3. Mikrokontroler jest taktowany częstotliwością 6 MHz uzyskiwaną na bazie rezonatora kwarcowego Q1. AT89C2051 ma cykl maszynowy 12 razy dłuższy od cyklu zegarowego, czyli w tym wypadku jeden cykl maszynowy trwa 2 μs.
Programowanie nastaw użytkownika odbywa się za pomocą jednego klawisza PROG, dołączonego do portu P3.5 mikrokontrolera.
Wężami diod LED mikrokontroler steruje z portu P1 przez siedem źródeł prądowych złożonych z tranzystorów T1...T7, drabinki diodowej DD1 i drabinek rezystancyjnych DR1 i DR2. Zastosowanie źródeł prądowych uniezależnia układ od napięcia zasilania wymuszając przepływ przez diody LED prądu o stałym natężeniu. Tym samym jasność świecenia jest niezależna od stopnia rozładowania akumulatora. Mikrokontroler włącza każde źródło prądowe ustawiając poziom wysoki na bazie tranzystora.
Gdy diody nie świecą (godziny programowane przez użytkownika) na wszystkich bazach tranzystorów źródeł prądowych są stany niskie a zatem płynie prąd przez drabinkę rezystancyjną DR1 (około 14 mA). Prąd ten niepotrzebnie rozładowywałby akumulator. Dlatego zastosowano tranzystor T8 typu BSS84, który odcina napięcie zasilania drabinki rezystancyjnej DR1.