Poza elektroniczną częścią projektu, istotne jest także poprawne wykonanie strony mechanicznej. W szczególności, przeróbki wymaga zastosowany silniczek. Autor wykorzystał 12 V silnik prądu stałego o małym momencie obrotowym i szybkich obrotach 4000RPM (cztery tysiące obrotów na minutę). Do aktywacji spray-u z rozpylaczem potrzeba tylko jednego pełnego obrotu i dosyć dużego momentu siły. To wymaga zastosowania przekładni, którą autor przełożył z innego większego silnika.
Podstawowym elementem elektronicznej części projektu jest popularny układ scalony NE555. To układ timera zawierający komparatory, przerzutnik flip-flop i wszystkie podzespoły pozwalające na elastyczną konfigurację układu. Układ ten jest dostępny w kilku obudowach, w szczególności DIP (dual in-line package) jak i w wersji SMD do montażu powierzchniowego. To wszystko sprawia, iż układ ten jest bardzo wygodny i często aplikowany w wielu projektach. Drugim istotnym elementem naszego projektu jest tranzystor MOSFET typu IRLZ44N. Tranzystor ten jest również stosowany w wielu projektach jako element kluczujący. Tutaj także pracuje jako klucz uruchamiający pracę silnika. Można go znaleźć w wielu układach które charakteryzuje praca impulsowa, w szczególności w zasilaczach, inwerterach, ale także we wzmacniaczach.
W module będącym tematem bieżącego projektu wykorzystano kontaktron. To element z mechanicznymi stykami zatopionymi w rurce wypełnionej gazem obojętnym. W „stanie normalnym” styki pozostają rozwarte, natomiast ulegają zwarciu w obecności pola magnetycznego. Z reguły wystarcza niewielkie natężenie pola, wytwarzane np. przez magnes stały. Może to być niewielki magnesik, często stosowany do umocowania drobnych elementów na drzwiach lodówek.