- Mikrokontroler ATXMega256 zasilany napięciem 3,3 V.
- Programowanie za pomocą AVRStudio.
- Kompletny zestaw składa się z dwóch płytek: z mikrokontrolerem i bazowej.
- Zasilanie płytki z mikrokontrolerem: 3,3 V DC.
- Zasilanie płytki bazowej: 5…12 V DC.
Zestaw uruchomieniowy STK_XMega256A3U razem z płytką bazową umożliwia praktyczne przetestowanie współpracy mikrokontrolera z typowymi peryferiami, tj. enkoderem, modułami komunikacyjnymi XBee, wejściami analogowymi, kartą pamięci SD oraz sterownikiem silnika prądu stałego.
Sercem modułu jest mikrokontroler U1 typu ATXmega256A3U. Moduł umożliwia wykorzystanie oscylatora XT1 oraz zegara czasu rzeczywistego taktowanego za pomocą XT2. Z modułów funkcjonalnych mikrokontrolera wykorzystano interfejs USB (PD6, PD7), którego zabezpieczenie stanowi układ U2. Na złącza RS/I²C (zgodne z Arduino i minimodułami I²C opisywanymi w EP) wyprowadzone są sygnały interfejsów szeregowego (PE3, PE4) oraz I²C (PE0, PE1). Programowanie układu jest możliwe przez złącze ISP programatorem AVRISP MKII w trybie PDI. Możliwe jest także wykorzystanie bootloadera. Do wprowadzenia w tryb programowania służy przycisk DFU, dioda PE4 umożliwia monitorowanie jego aktywności.
Moduł ma zamontowane: przycisk zerowania RST, diodę świecącą PWR sygnalizująca załączenie zasilania oraz stabilizator U3 dostarczający 3,3 V do zasilania mikrokontrolera. Dławik L1 i kondensator C3 filtrują zasilanie części analogowej. Moduł może być zasilany z USB po zwarciu wyprowadzeń J19 i J20 lub z zewnętrznego zasilacza +5 V, dołączonego bezpośrednio do wyprowadzeń J1-19/9. Złącze LCD umożliwia dołączenie wyświetlacza zgodnego z HD44780 w trybie czterobitowym (przystosowanego do współpracy z układami 3,3 V). Potencjometr RV1 służy do regulowania kontrastu. Jeżeli nie korzystamy z wyświetlacza, potencjometr może być użyty jako zadajnik analogowy, a pozostałe piny dowolnie.
Porty PA, PB, PC, PF wyprowadzone są na złącza SIP zgodne z rozstawem z płytkami prototypowymi. Złącze BAT w przypadku wykorzystania procesorów xA3U powinno być zwarte w pozycji 1–2, z wyprowadzonym pinem PF5 na złącze J1, w mikrokontrolerach xA3BU służy do przyłączenia baterii podtrzymującej RTC (pomiędzy wyprowadzenia 2(+)/3(–)).
Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do wcześniejszych procesorów AVR, peryferie mikrokontrolerów ATXmega są konfigurowalne, podobnie jak w układach programowalnych i należy zadbać, aby je odpowiednio przypisać do wyprowadzeń (w przypadku modułu porty: USB, I²C, RS).