- umożliwia monitorowanie stanów lub sterowanie do 16 wyjść cyfrowych,
- komunikacja poprzez magistralę I²C,
- wyjścia mogą być obciążone prądem do 8 mA,
- dodatkowa płytka przyłączeniowa zawiera złącze śrubowe i listwę goldpin,
- połączenie z płytką bazową zrealizowane jest typowym kablem FTP.
Zastosowany w nakładce układ XRA1201 (Maxlinear) umożliwia rozbudowę dowolnej aplikacji o dwa ośmiobitowe porty cyfrowe GPIO. Układ ma możliwość definiowania kierunku każdego z wyprowadzeń IO, sterowania rezystorami podciągającymi, konfiguracji buforów wyjściowych w trybie trójstanowym oraz elastycznej konfiguracji generowanych przerwań. Układ dostępny jest w dwóch wersjach – XRA1201P z załączonymi oraz XRA1201 z domyślnie wyłączonymi po resecie rezystorami podciągającymi.
Budowa i działanie
Blisko układu U1 typu XRA1201(P) znajdują się zworki A0, A1 umożliwiające ustalenie adresu na magistrali. Pełna adresacja U1 umożliwia zastosowanie do 32 układów na jednej magistrali, w module ustawienie adresów jest ograniczone do 4.
Sygnały GPIO doprowadzone są do złączy JIOA, JIOB, sygnał przerwania podłączony jest poprzez rezystor R1 do wyprowadzenia GPIO04. Jeżeli nie korzystamy z przerwania, to pomijamy montaż R1. Wyjścia GPIO mogą być obciążone prądem do 8 mA w każdym ze stanów logicznych, co umożliwia bezpośrednie sterowanie niskoprądowych diod LED zarówno stanem niskim, jak i wysokim, pod warunkiem nieprzekraczania traconej w układzie mocy 200 mW i prądu wyprowadzeń GPIO 160 mA.
Sygnały magistrali I²C i zasilanie doprowadzone są do czterostykowych złączy JST o rozstawie 1 mm (I²C) i 2 mm (I²CA), co nie tylko wyprowadza magistralę do modułów zewnętrznych, ale umożliwia także użycie modułu z innymi systemami.
Moduł może być zasilany napięciami z zakresu 1,65...3,6 V. Wyprowadzenia IO układu XRA1201 tolerują napięcie 5 V, ale należy zachować ostrożność podczas konfiguracji układu.