Timer 555 pracuje w konfiguracji multiwibratora astabilnego i jego zadaniem jest generacja taktu zegarowego. Sygnał ten podłączono na wejście Clock licznika, którego stan jest inkrementowany wraz z każdym taktem zegara. Wyjścia kolejnych przerzutników w liczniku podłączono do baz pięciu tranzystorów które włączają różnokolorowe diody. Diod w sumie jest 20 sztuk zgrupowanych po cztery diody jednego koloru. Diody w ułożeniu 2 razy dwie równolegle wraz z rezystorem ograniczającym prąd włączone są w obwody kolektorów pięciu tranzystorów npn. Zastosowanie licznika dekadowego sprawia, iż stan wysoki kroczy przez 10 wyjść i naliczany jest z częstotliwością taktu zegarowego. Diody zaświecają i gasną sekwencyjnie i w każdym czasie świeci tylko grupa diod jednego koloru. Częstotliwość mrugania tych diod łatwo zmienić manipulując wartością rezystorów i kondensatora w aplikacji timera 555.
Układ zasilany jest napięciem 12 V i może to być akumulator lub zasilacz niewielkiej mocy zasilany z sieci 230 VAC. Ponadto układ zawiera scalony timer 555 (IC1), licznik 4017 (IC2), pięć tranzystorów BC548 (T1 do T5), pięć grup pięcio-milimetrowych diod LED koloru czerwonego, zielonego oraz niebieskie, białe i żółte. Ponadto na schemacie widzimy jedynie niewielką ilość rezystorów i dwa kondensatory.
Aplikacja timera 555 jest typowa i wielu czytelników jest zaznajomionych z tym układem scalonym, gdyż był on już stosowany w wielu projektach pokrewnych. Dwa wyprowadzenia podłączone są wprost do linii zasilania. Poza oczywistym Vcc (pin 8), jest to wyprowadzenie Reset (pin 4), które w tym stanie jest nieaktywne. Vcc przyjęto na poziomie 12 V, aczkolwiek dopuszczalny jest przedział między 9 V i 12 V. Konfigurację multiwibratora astabilnego realizuje podłączenie rezystorów R1, R2 i kondensatora C2. R1 o wartości 10 kΩ podłączono między potencjał zasilania i wyjście Discharge (pin 7) układu scalonego. Rezystor R2 ma wartość 1 kΩ i włączono go między wyjście Discharge oraz Trigger i Threshold (wyprowadzenia 2 i 6 układu scalonego). Poza tymi rezystorami, częstotliwość taktu wyznaczona jest pojemnością kondensatora C2 włączonego między wyjście Threshold/Trigger i masę układu. Do masy podłączono także wyprowadzenie 1 (GND) timera 555. Drugi kondensator C1 (o pojemności 100 nF) włączono między wyprowadzenie 5 IC oraz masę układu. To pomocnicza funkcja blokowania potencjału CV, co nie ma istotnego znaczenia na częstotliwość pracy multiwibratora. Wyjście timera 555 stanowi wyprowadzenie 3 i podłączone jest ono bezpośrednio do nogi 14 licznika 4017 (IC2), która stanowi wejście zegarowe. Zasilanie licznika IC2 stanowi wyprowadzenie 16, które jest zwarte z linią zasilającą. Ujemny biegun zasilania Vss to wyprowadzenie 8. Z masą zwarto także wyprowadzenia Reset i Clock-Enable CKEN (piny 13 i 15). Nieaktywny Reset i aktywny w stanie niskim Clock-Enable umożliwia naliczanie licznika w takt zegara. Pozostałe wyprowadzenia IC 4017 oddelegowane są jako wyjścia i sterują one bezpośrednio tranzystorami włączającymi każdą z sekcji diod świecących.