Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Serwer API z wykorzystaniem ESP8266 oraz oprogramowania MicroPythona

Article Image
Elmax
MicroPython jest językiem podobnym do Pythona 3. Jest natomiast dedykowany w szczególności do implementacji w mikrokontrolerach. MicroPython jest programem darmowym i dostępny jest wraz ze środowiskiem REPL (Read-Evaluate-Print-Loop), które w dużym stopniu ułatwia programowanie w tym języku. Można przetestować działanie programu jeszcze przed jego kompilacją i załadowaniem do pamięci mikrokontrolera. Dodatkowym, nie mniej ważnym ułatwieniem jest wsparcie społeczności programistów biegłych w tym języku.

ESP8266 jest natomiast niedrogim modułem Wi-Fi, doskonale nadającym się do projektów "Zrób to sam" chcących wykorzystać platformę Internetu rzeczy IoT. W szczególności dla początkujących programistów i konstruktorów istotna jest łatwość programowania w MicroPythonie. Jednak pewną trudnością jest oryginalny firmware płytek Wi-Fi z rodziny ESP, w tym ESP8266. Firmware ten trzeba podmienić. Bieżący projekt w głównej mierze skoncentrowany jest na software. Dlatego rozpoczniemy od przepisania do pamięci Flash mikrokontrolera MCU interpretera MicroPythona. Następnie, w tymże języku zaprogramujemy "ESP8266 board". Jedną z funkcji programu będzie sterowanie linii portu GPIO poprzez sieć Wi-Fi. W tym celu wykorzystamy programistyczne środowisko PICO framework.

Przepisanie firmware'u MicroPythona do płytki ESP

Będziemy chcieli pracować w środowisku PicoWeb pod kontrolą oprogramowania w języku MicroPythona z możliwością dostępu do linii wejścia-wyjścia GPIO. W pierwszej kolejności musimy wyczyścić pamięć Flash mikrokontrolera ESP z rezydującego tam software'u (firmware'u). W tą samą przestrzeń adresową należy wpisać firmware Pythona w formacie .bin. To oprogramowanie jest dostępne na oficjalnej stronie pod adresem: https://MicroPython.org/dawnload/#esp8266

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Serwer API, ESP8266, MicroPython
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"