Działanie układu polega na naprzemiennym włączaniu dwóch pól święcących: czerwonego i niebieskiego. Efekty powstają dzięki niesynchronicznej pracy dwóch generatorów - pierwszy przełącza zestawy diod LED, drugi wytwarza efekt światła stroboskopowego. Kit zawiera niedużą liczbę elementów, jest prosty w montażu i uruchomieniu. Rekomendacje: urządzenie polecane miłośnikom efektów świetlnych oraz wszystkim pragnącym w specjalny sposób wyróżnić swój pojazd.
Właściwości - czerwono-niebieski stroboskop
- dwa pola świetlne z diodami LED (czerwone i niebieskie)
- 24 diody LED w każdym polu
- zasilanie: 12 V DC
- wymiary płytek: 41×60mm - płytka z diodami, 57×43mm - płytka główna
Opis układu - czerwono-niebieski stroboskop
Schemat elektryczny przedstawiony jest na rysunku 1. Tworzą go dwa niezależne od siebie generatory i „wyświetlacze” zbudowane z diod LED o podwyższonej jasności czerwonych i niebieskich. Generator zbudowany na bramkach US1F i US1E wraz z towarzyszącymi mu elementami R1, R2 i C1 wytwarza sygnał prostokątny o współczynniku wypełnienia równym 50%. Bramka US1D służy do negacji sygnału, tak aby bloki diod czerwonych i niebieskich zaświecały się naprzemiennie.
W ten sposób zrealizowana została funkcja przełączania „stroboskopów” (czyli diod świecących), tak żeby uzyskać efekt migających na zmianę świateł czerwonego i niebieskiego. Tranzystory T1 i T2 sterują bezpośrednio diodami świecącymi. Są one konieczne do poprawnej pracy układu, ponieważ same bramki układu U1 nie potrafiłyby sprostać potrzebom prądowym LEDów. Na bramkach U1A i U1B, elementach biernych R5, R6, R7, D1, D2 i C2, zbudowany jest generator mający za zadanie sterowanie LEDami w taki sposób, aby symulowały one błyski lamp stroboskopowych.
Jest on „szybszy” od generatora opisanego wyżej, a jego współczynnik wypełnienia jest większy od 50%. Zwiększa to wrażenia wzrokowe i bardziej przybliża charakterem do naśladowanych świateł stroboskopowych. Współczynnik wypełnienia większy od „standardowego” 50% uzyskany został dzięki obecności diod D1 i D2. Tranzystor T3 pełni taką samą funkcję jak tranzystory T1 i T2 - zapewnia odpowiednią wydajność prądową do zasilania diod świecących. On jednak czyni to od strony katod. Rezystor R9 ogranicza prąd płynący przez diody do bezpiecznej wartości.
Diody sterowane są następująco: od strony anod realizowana jest funkcja przełączania pomiędzy diodami niebieskimi i czerwonymi. Od strony katod diody sterowane są impulsami mającymi naśladować przez diody pracę lamp stroboskopowych.
Montaż i uruchomienie - czerwono-niebieski stroboskop
Układ montowany jest na trzech płytkach, których schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Jeżeli całość jest poprawnie zmontowana - układ zadziała od razu po podłączeniu zasilania. Montażowi diod świecących warto poświęcić więcej uwagi i postarać się o możliwie staranne lutowanie. Diody najlepiej przylutować najpierw za jedną nóżkę, np. za anodę (dłuższa noga).
Potem odwrócić płytkę diodami do góry i naginając je lekko doprowadzić do sytuacji, w której diody będą równo rozmieszczone w rzędach i to patrząc z punktu widzenia krótszej i dłuższej krawędzi płytki. Dopiero wówczas można przylutować druga nóżkę diod. Płytki z diodami LED należy połączyć przewodami z płytką sterownika zgodnie z rysunkiem 3.