Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Efekt LED - czerwono-niebieski stroboskop (imitacja pojazdu uprzywilejowanego)

Article Image
Elmax
Układ prezentuje niezwykły efekt świetlny - naśladuje światła sygnalizujące pojazd uprzywilejowany. Można go zastosować do tuningu własnego pojazdu, znajdzie również zastosowanie np. w dyskotece. Bardzo efektownie może wyglądać jako wizualne uzupełnienie centralki alarmowej lub jako element reklamy.

Działanie układu polega na naprzemiennym włączaniu dwóch pól święcących: czerwonego i niebieskiego. Efekty powstają dzięki niesynchronicznej pracy dwóch generatorów - pierwszy przełącza zestawy diod LED, drugi wytwarza efekt światła stroboskopowego. Kit zawiera niedużą liczbę elementów, jest prosty w montażu i uruchomieniu. Rekomendacje: urządzenie polecane miłośnikom efektów świetlnych oraz wszystkim pragnącym w specjalny sposób wyróżnić swój pojazd.

Właściwości - czerwono-niebieski stroboskop

  • dwa pola świetlne z diodami LED (czerwone i niebieskie)
  • 24 diody LED w każdym polu
  • zasilanie: 12 V DC
  • wymiary płytek: 41×60mm - płytka z diodami, 57×43mm - płytka główna

Opis układu - czerwono-niebieski stroboskop

Schemat elektryczny przedstawiony jest na rysunku 1. Tworzą go dwa niezależne od siebie generatory i „wyświetlacze” zbudowane z diod LED o podwyższonej jasności czerwonych i niebieskich. Generator zbudowany na bramkach US1F i US1E wraz z towarzyszącymi mu elementami R1, R2 i C1 wytwarza sygnał prostokątny o współczynniku wypełnienia równym 50%. Bramka US1D służy do negacji sygnału, tak aby bloki diod czerwonych i niebieskich zaświecały się naprzemiennie.

Rys.1 Schemat elektryczny - czerwono-niebieski stroboskop

W ten sposób zrealizowana została funkcja przełączania „stroboskopów” (czyli diod świecących), tak żeby uzyskać efekt migających na zmianę świateł czerwonego i niebieskiego. Tranzystory T1 i T2 sterują bezpośrednio diodami świecącymi. Są one konieczne do poprawnej pracy układu, ponieważ same bramki układu U1 nie potrafiłyby sprostać potrzebom prądowym LEDów. Na bramkach U1A i U1B, elementach biernych R5, R6, R7, D1, D2 i C2, zbudowany jest generator mający za zadanie sterowanie LEDami w taki sposób, aby symulowały one błyski lamp stroboskopowych.

Jest on „szybszy” od generatora opisanego wyżej, a jego współczynnik wypełnienia jest większy od 50%. Zwiększa to wrażenia wzrokowe i bardziej przybliża charakterem do naśladowanych świateł stroboskopowych. Współczynnik wypełnienia większy od „standardowego” 50% uzyskany został dzięki obecności diod D1 i D2. Tranzystor T3 pełni taką samą funkcję jak tranzystory T1 i T2 - zapewnia odpowiednią wydajność prądową do zasilania diod świecących. On jednak czyni to od strony katod. Rezystor R9 ogranicza prąd płynący przez diody do bezpiecznej wartości.

Diody sterowane są następująco: od strony anod realizowana jest funkcja przełączania pomiędzy diodami niebieskimi i czerwonymi. Od strony katod diody sterowane są impulsami mającymi naśladować przez diody pracę lamp stroboskopowych.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytkach drukowanych - czerwono-niebieski stroboskop

Montaż i uruchomienie - czerwono-niebieski stroboskop

Układ montowany jest na trzech płytkach, których schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Jeżeli całość jest poprawnie zmontowana - układ zadziała od razu po podłączeniu zasilania. Montażowi diod świecących warto poświęcić więcej uwagi i postarać się o możliwie staranne lutowanie. Diody najlepiej przylutować najpierw za jedną nóżkę, np. za anodę (dłuższa noga).

Potem odwrócić płytkę diodami do góry i naginając je lekko doprowadzić do sytuacji, w której diody będą równo rozmieszczone w rzędach i to patrząc z punktu widzenia krótszej i dłuższej krawędzi płytki. Dopiero wówczas można przylutować druga nóżkę diod. Płytki z diodami LED należy połączyć przewodami z płytką sterownika zgodnie z rysunkiem 3.

Rys.3 Połączenie płytek z diodami LED
Wykaz elementów (w kolejności lutowania)
R1,R5:
47kΩ (żółty-fiolet.-pom.-złoty)
R2, R7:
1,2MΩ (brąz.-czerw.-ziel.-złoty)
R3, R4, R8:
4,7kΩ (żółty-fiolet.-czerw.-złoty)
R6:
390kΩ (pom.-biały-żółty-złoty)
R9:
100Ω (żółty-fiolet.-czarny- złoty)
D1, D2:
1N4148
D3:
1N5819
C1:
470nF
C2:
47nF
C3:
100nF
C4:
330μF/25V
T1,T2:
BC327
T3:
BC337
podstawka 14-pin pod układ scalony U1
 
włożyć układ scalony 4069 do podstawki
 
X1, X1`, X2, X2`, X3:
ARK2/500
D1...D24:
diody LED 5mm czerwone o zwiększonej jasności
D1...D24:
diody LED 5mm niebieskie o zwiększonej jasności
Galeria
Firma:
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"